Nyt bilmærke til Danmark
22. oktober 2012

Lavprismærket Dacia introduceres formentlig i Danmark næste år. Planen er at begynde med en stor og billig syvpersoners familiebil samt en varevogn.
Lavprismærket Dacia er med stor sandsynlighed på vej til Danmark. Den danske Renault-importør planlægger at introducere Renault-koncernens rumænske mærke i løbet af 2013.
Det sker i givet fald med et ret lille modelprogram fokuseret på den fem-syv-sæders storfamiliebil Lodgy, der er en helt ny model. Desuden vil en varevognsudgave af Dacia Dokker nok være med fra begyndelsen.
Oprindelig planlagt for fem år siden
Renault havde også planlagt at markedsføre Dacia, da den nuværende fabriksejede organisation overtog importen i Danmark for fem år siden, men det blev opgivet. Billig-bilerne kunne ikke blive billige nok, og sikkerheden var problematisk.
Siden da har lovkrav betydet, at antiskrid-systemet ESC er standard, mens Dacia stadig mangler at bevise, at man kan få mere end tre ud af fem stjerner i kollisionstest.