Ford Fiesta - en sand vinderbil
15. juni 2013

Foto: Karsten Meyland Lemche

Ford Fiesta kan bryste sig af bedste køreegenskaber, motor og benzinøkonomi i Motors gruppetest sammen med Kia Rio, Renault Clio og Peugeot 208. Det er et stærkt udgangspunkt.
Ford Fiesta
FDMs ekspertvurdering

Fordele
Motor / Køreegenskaber / Forbrug
Ulemper
Ikke tre års garanti
Pris
167.080 kr.
Maks. effekt
100 hk
Ford Fiesta fremstår som en utrolig vellykket bil. Førerpladsen er præget af gode fralægningspladser, gode kopholdere, sæder med trinløs ryglænsregulering og et læderrat, der giver et godt greb om bilen. Køreegenskaberne er i testprotokollen ligefrem beskrevet som fantastiske, og det understreges af øvelserne på FDM Jyllandsringen.
Ved bagsæderne er der god knæplads og god loftshøjde. Der er som i alle fire testbiler isofixbeslag til autostole ved de to yderpladser. Bagagerummet er blandt testens mindste, men det er pænt beklædt og er med lys og udvendig åbning. Under gulvet er der plads til et reservehjul, men bilen kommer som standard med lappekit.

Førerpladsen er præget af et lækkert læderrat og gode fralægningspladser. Desværre er varme-anlægget kommet lidt langt ned.
Fremragende motor
Motoren i Ford Fiesta er på kun en liter og har tre cylindre, men er heldigvis udstyret med turbolader. Det giver et mægtigt drejningsmoment, og bilen trækker flot fra 1.200 omdrejninger, og selvom der kun er fem gear til at håndtere kræfterne, kører bilen ved 130 km/t. med kun 3.100 omdrejninger i femte gear. Det er til gavn for en lav motorstøj og et benzinforbrug, der er testens laveste. Man kan købe en version med 125 hk for 6.200 kr. ekstra, men de ekstra kræfter føles ikke nødvendige.
Brug i stedet pengene på lidt anbefalelsesværdigt udstyr til bilen. For det første bør man tilkøbe radioanlægget med Ford Sync, der kan styre håndfri telefon og MP3-afspiller både via menuer og stemmestyring. Det koster 5.600 kr. Derudover bør man interessere sig for det automatiske nødbremseanlæg, Active City Stop, til 6.700 kr. Så er man sikret assistance ved lave hastigheder, så man ikke kører ind i bilen foran. Også en fartpilot til 4.000 kr. er værd at overveje.
Til gengæld er systemet „My Key” standard. Det gør det muligt at programmere en ekstra nøgle på en måde, så f.eks. bilens hastighed bliver begrænset, og så den ikke kan spille musik, medmindre man har sikkerhedssele på. Så kan man trygt i ny og næ låne sin bil til familiens poder med kørekort.

Radioen i Ford Fiesta giver fremragende lyd. Sync er ekstraudstyr til 5.600 kr., men så kan man eksempelvis også tale håndfrit i mobil.

Et kamera i forruden registrerer biler foran og aktiverer bremserne, hvis man selv glemmer at bremse. Det er ekstraudstyr til 6.700 kr., men så får man også varme i forruden med i købet.