Slut med batteriskifte

Strømmen slukkes nu til Better Places batteriskiftestationer og offentlige tilgængelige ladestandere.

Batteriskiftestationerne ligger nu øde hen.
Bilist

Halvanden uge efter at elbiloperatøren Better Place gik konkurs, bliver selskabets batteriskiftestationer sat ud af spillet, og alle dets offentlig tilgængelige ladestande er nu uden strøm.

Senest i løbet af 4. juni vil hele infrastrukturen være sat ud af spillet.

Det sker, efter at kurator – konkursboets midlertidige forvalter - har meddelt elselskaberne, der har støttet driften, at konkursboet ikke indtræder i aftaler indgået mellem elselskaberne og Better Place Danmark A/S.

Elselskaber trækker stikket nu

”Elselskaberne har som konsekvens heraf meddelt, at de straks påbegynder de praktiske arbejder i forbindelse med afbrydelse af strømmen. Det betyder, at du beklageligvis må påregne, at både batteriskiftestationer og ladestanderne opsat i det offentlige rum foreløbig vil være ude af drift fra senest 4. juni 2013.” skriver advokatfirmaerne Rønne & Lundgren og Advokaterne Németh & Sigetty A/S.

Better Place havde ca. 500 abonnenter, heraf 219 ejere af en Renault Fluence Z.E.

Hjemmeladere kan blive berørt

Alle Renault Fluence-kunderne har en ladestander opsat ved hjemmet eller på arbejdspladsen, og status for disse ladere er mere usikker. Strømmen hertil trækkes fysisk fra ejerens strømnet, men uden om den almindelige elmåler.

Kurator opfordrer abonnenterne til at kontakte det relevante elselskab for at få opretholdt forsyningen.

Betal ikke nye regninger

Konkursboets kurator gør også opmærksom på, at fakturaer fra Better Place Danmark A/S fra perioden fra juni 2013 ikke bør betales.

Det er ikke udelukket, at Better Places infrastruktur kommer i drift igen. Konkursboet arbejder på løsningsmodeller, så ladestandere og/eller batteriskiftestationer helt eller delvist kan komme i funktion igen.