Logo

2014 begynder med turbo på bilsalget

Arkiv

11. marts 2014

Torben Arent

Sidste års rekordstore bilsalg trumfes af de to første måneder i år. 15 procent er salget af nye personbiler steget, og februar blev den største nogensinde. Vi har købt 31.000 nye biler på to måneder.

Som om der ikke var sat rekorder nok i 2013, fortsætter bilsalget med at vokse kraftigt. I årets første to måneder er salget af personbiler steget 15 procent.

Alene i februar kom 14.759 nye biler på nummerplader for første gang. Det er rekord for februar og en stigning er på over 20 procent i forhold til februar sidste år.

I januar var salget på 16.262 nye biler, en vækst på 10 procent.

"Historisk forandret bilmarked"

- Vi er kun to måneder inde i året, så det er alt for tidligt at tale om nye rekorder, men med den kraftige vækst i salget, vi har set indtil nu, samt nye modeller på vej, forventer vi et positivt marked i hele 2014, siger Bent Mikkelsen, administrerende direktør i De Danske Bilimportører, der opgør registreringstallene.

- Væksten fra 2013 fortsætter i det nye år med ekstra styrke, og det er imponerende i lyset af, at bilsalget i de seneste år allerede har sat en række rekorder. Det er en historisk forandret bilmarked, og vi er i gang en længe tiltrængt fornyelse af bilparken til gavn for både klima og sikkerhed, siger branchedirektøren.

De små biler – mikro- og miniklassen lagt sammen – står for en ekstra stor andel i år. I januar udgjorde de 64 procent og i februar 64,7 procent. Det er endnu mere end i de foregående 12 måneder, hvor andelen var 60,9 procent.

VW Up holder stadig fast i positionen som den mest købte bil.

Top 20 personbiler januar-februar
Nr.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Kilde: De Danske Bilimportører