Solid ny Toyota i håbløs kamp mod elektrisk opkomling

Toyota er på vej med sjette generation af sin succesfulde RAV4, der får stærkt forbedret hybridteknik med 100 km rækkevidde på el. Men trods betydelige fornyelser får den klassiske SUV det svært mod en anden ny Toyota, elbilen bZ4X Touring.

SUV skråt forfra med fotografer omkring.
Nyt om biler

RAV4 har været en af Toyotas største succeser, siden den ikoniske tredørs kom i 1994. 15 mio. styks er solgt på verdensplan, og også i Danmark har SUV’en i perioder gjort det godt, senest som plugin-hybrid for et par år siden.

Og inden længe får faste kunder og andre fans mulighed for at købe en helt ny, ottende generation af den store SUV. Og det er tydeligt, at der virkelig er sket forbedringer, da FDM møder den nye RAV4 sammen med flere andre bilnyheder ved et lukket Toyota-arrangement.

Alt er nyt inklusive designet, der inde og ude giver mindelser om den nye Land Cruiser.

Toyota RAV4 skråt bagfra.
RAV4 er i sjette generation tydelig fornyet, også visuelt. Den har klassiske SUV-tegn, og så har den bevaret de klassiske dyder som solide dørgreb og bagrudevisker. 

100 km på strøm

Som hidtil tilbydes RAV4 som fuldhybrid og plugin-hybrid, og den sidste har fået en markant opgradering. Rækkevidden på strøm er forøget til omkring 100 km takket være et batteri på knap 23 kWh, hvilket er pænt stort for en opladningshybrid. Toyota plejer at være forsigtig, så det bliver nok lidt over 100 km.

Motorydelsen er 304 hk med firehjulstræk, og 0-100-tiden er blot 5,8 sekunder. Som noget nyt tilbydes plugin-hybriden også med forhjulstræk, og der bliver ydelsen 268 hk.

Toyota har endnu ikke et officielt brændstofforbrug og dermed CO2-tal efter den nye norm, der trådte i kraft 1. januar 2025. Den pæne rækkevidde på strøm indikerer dog, at RAV4 har gode chancer for at holde sig under de afgørende 50 gram CO2 pr. km, som i Danmark berettiger til lempeligere registreringsafgift.

Toyota RAV4 skråt forfra.
Toyota RAV4 har en historie helt tilbage til 1994. Siden er den vokset betydeligt, og tilbydes nu som fuldhybrid og plugin-hybrid.

RAV4 presses hårdt af bZ4X Touring

Men selv med reduceret afgift ligner det en fra-pris på mindst 550.000 kr., nok nærmere 600.000 kr., baseret på de tidligere priser for den firehjulstrukne udgave. Og dermed ser det allerede nu svært ud for den nye RAV4 i Danmark, selv om ankomsten af en forhjulstrukket udgave kan hjælpe lidt på prisen.

For lige ved siden af ved nyhedspræsentationen i Bruxelles står en farlig udfordrer i samme størrelse - godt og vel.

bZ4X Touring er en forlænget udgave af Toyotas første elbil og baseret på den faceliftede version, der kommer til efteråret. Her kan man formentlig blive godt kørende fra 450.000 kr. med en rækkevidde på omkring 560 km. Dermed skal man virkelig have brug for en benzinbil eller bare ikke kan se sig selv i en elbil.

Målebånd og knæ ved bilbagsæde.
Der er rigtig god knæplads ved bagsædet i den nye Toyota RAV4. Men der er endnu mere plads i elbilen bZ4X Touring.

Elbilen er mere rummelig

Man får tilmed noget bedre plads i bZ4X Touring. Bagagerummet i elbilen er både dybere og noget større med 600 liter.

RAV4 er ellers blevet pakket bedre, idet højspændingskomponenterne er flyttet fra under bagagerummet til motorrummet. Trækvægten på RAV4 kendes ikke, men den nuværende må udgave må trække op til 1.500 kg – det samme som den nye bZ4X i begge længder.

Også bagsædepladsen målt ved knæene er mærkbar bedre i bZ4X Touring – uden at RAV4 er dårlig.

Bagagerummet i RAV4.
Den nye RAV4 har et godt, stort bagagerum og det er lykkedes at pakke højspændings-komponenterne ned i motorrummet i stedet for under gulvet her. Toyota angiver ikke noget liter-mål, men der kan formentlig være lidt over 500 liter. Bagagerummet i bZ4X Touring er otte cm dybere og rummer 600 liter.

Det er afgifternes skyld

Samlet virker det som om, at den nye RAV4 i dansk optik kommer et par år for sent, særligt fordi vores afgiftssystem favoriserer de rene elbiler – og dét i stigende grad.

Der er ellers flere andre klare forbedringer på RAV4. Bl.a. kan plugin-hybriden nu hurtiglades med 50 kW, og den indbyggede AC-lader er på 11 kW, dvs. tre faser. Det giver opladningstider på hhv. 30 minutter (10-80 pct.) og tre timer (0-100 pct.).

Den nye RAV4 er første Toyota med en helt ny software-arkitektur kaldet Arene.

Infotainmentsystemet er forbedret (og benytter en 12,9 tommer trykskærm), og særligt er opgraderingsmuligheder online forbedret betydeligt, så ikke blot infotainment løbende kan forberedes; det kan sikkerheds- og assistentsystemerne også.

Førerpladsen i Toyota RAV4.
Den nye RAV4 er første Toyota-model med en ny software-arkitektur kaldet Arene. Den giver bl.a. mulighed for mere vidtgående opdateringer over nettet. Førerpladsen er i offroader-stil med en del, store fysiske knapper. Gearvælgeren er dog blevet mindre, den er nu af den elektroniske shift by wire-type.

Mange nye Toyota-modeller på kort tid

Den danske Toyota-importør ved endnu ikke, om den nye RAV4 bliver introduceret i Danmark, da meget afhænger af pris. Men skulle det ske, vil det formentlig blive omkring årsskiftet.

Toyota har endnu en stor SUV-elbil på vej indenfor det næste år. Bedømt ud fra Toyotas skitser ser den ud til at være endnu større end bZ4X Touring, muligvis en syvpersoners.

Samlet har Toyota mere end et halvt dusin nyheder på vej inden for kort tid: Corolla Cross (facelift), Urban Cruiser, bZ4X (facelift), C-HR+, RAV4 og bZ4X Touring. Også Aygo X er på vej med et facelift.

Fronten på Toyota RAV4.
Med RAV4 (og Corolla Cross) skifter Toyota atter stil, i hvert fald på disse to SUV-modeller. Gitteret er ikke set før, heller ikke på andre helt nye Toyota-modeller.

 

Nysgerrig efter nyheder om biler?

Motor følger løbende udviklingen inden for biler og ny teknologi

Se flere nyheder her