Aldrig har elbiler fyldt så meget i den danske bilstatistik som i juli.
Leveringen af nye personbiler steg i juli med 20 pct. i forhold til sidste år, men salget af elbiler eksploderede med lidt over 50 pct., viser nye tal fra datatjenesten bilstatistik.dk.
Det betyder, at de rent elektriske biler når op på deres hidtil største andel, nemlig 67,2 pct. – altså lidt mere end to ud af tre. Den hidtidige rekord var på 66,5 pct. og blev sat i februar.
Elbilernes høje andel levner ikke meget plads til andre drivmidler. Benzinbiler (inkl. fuld- og mildhybrider) udgjorde i juli 24,5 pct., dieselbiler 5,1 pct. og plugin-hybrider 3,0 pct.
Rekord: 87,5 pct. af private vælger elbil
Når det gælder private bilkøbere (køb og privatleasing), er brændstofbilerne nærmest forsvundet. Elbiler udgjorde i juli 87,5 pct. af privates bilanskaffelse. Også det er den højeste andel nogensinde. Den hidtidige rekord var kun en måned gammel og lød på 85,9 pct.
Det er i høj grad nye elbiler i den moderate prisklasse, som bidrager til det markante løft.
- Skoda Elroq, der blev lanceret i begyndelsen af året, er fortsat den bedst sælgende model, mens andre nye modeller som Renault 5 og Kia EV3 også har fået en god start, siger forbrugerøkonom i FDM, Ilyas Dogru.
Han tilføjer:
- Dertil viser tallene, at attraktive leasingtilbud fra Kia og VW også ser ud til at ramme plet.
Teksten fortsætter under tabellen
Årets Bil har fart på
Efter den førende Skoda Elroq holder VW ID.4/ID.5 fast i en andenplads, både i juli og i årets første syv måneder. I juli kommer Kia EV3, Årets Bil i Danmark 2025, helt op på en tredjeplads og indtager i år en 11. plads.
På top-10 præsterer to benzinbiler at mase sig ind i juli, VW T-Roc og Cupra Leon.
Det går også strygende for den store og billige plugin-hybrid, Navor E5, der blev leveret i 173 eksemplarer i juli.
ID.Buzz mere populær end Model Y
VW’s elektriske minibus, ID.Buzz, er en bemærkelsesværdig succes. Den store og relativt dyre elbil ligger nr. seks i juli og nr. syv for hele året indtil nu.
Tælles gulpladeversionen med, har VW leveret 3.745 styks i år. Det giver en samlet tredjeplads til ID.Buzz – foran Tesla Model Y.
Tesla Model Y er nemlig faldet bag af dansen. Efter en tredjeplads i juni er den store crossover i juli henvist til en 13.-plads, selv om alle varianter af den netop faceliftede model er tilgængelig.
- Det er bemærkelsesværdigt, at Tesla Model Y er forsvundet fra top ti i juli. Teslas nye model er i gang med at blive leveret, og bilproducenten har netop ikke længere problemer med levering og produktion som tidligere. Så vi kan se, at det ikke længere handler om leveringsproblemer, men om at forbrugerne har så mange alternativer, siger Ilyas Dogru.
Helt billige elbiler flopper
Det er også bemærkelsesværdigt og måske ligefrem overraskende, at de to nye, helt billige elbiler, BYD Dolphin Surf og Hyundai Inster, bestemt ikke er eftertragtede.
Inster blev i juli nr. 49 med 80 leveringer og Dolphin Surf nr. 91 med blot 35 styks.
På top-25 er ellers faste gæster som både Toyota bZ4X og Xpeng G6 forsvundet i juli. Det kan for begges vedkommende skyldes, at faceliftede udgaver kommer om få måneder, og at lageret af den gamle udgave er ved at være tømt.
Nysgerrig efter nyheder om biler?
Motor følger løbende udviklingen inden for biler og ny teknologi