Mercedes i kovending om populære elbiler – skifter nu alle batterier
Nyt om trafik og biler
24. februar 2026

Foto: : FDM
Mercedes-Benz Danmark vil nu alligevel skifte alle batterier i EQA- og EQB-modeller, efter at opdatering ikke har løst problem. Det fortæller den danske Mercedes-importør til FDM. Godt at Mercedes lever op til sit ansvar, mener FDM.
Der er godt nyt til de mange ejere af modellerne Mercedes EQA og EQB som efter den problemfyldte opdatering af deres bil har oplevet kortere rækkevidde og længere ladetid.
Mercedes-Benz Danmark vil nu skifte højvoltsbatteriet på alle biler berørt af den famøse tilbagekaldelse ’5496507’, som omfatter årgang 2021-2024. Det bekræfter Mercedes-Benz Danmark over for FDM.
Fredag kunne FDM ellers fortælle, at Mercedes ’kun’ ville skifte højvoltsbatteriet i ”visse køretøjer i EQA- og EQB-modelserien (…), da den implementerede softwareopdatering i sjældne, enkeltstående tilfælde ikke fuldt ud eliminerede brandrisikoen.”
Nok så væsentligt vil skiftet af højvoltsbatteriet ikke kun omfatte biler solgt af Mercedes-Benz Danmark, men også gælde for brugtimporterede biler. I forbindelse med skiftet vil batterigarantien blive nulstillet, så den begynder forfra. Mercedes har otte års batterigaranti på modellerne EQA og EQB.
– Vi er glade for, at Mercedes-Benz Danmark endelig har valgt at leve op til deres ansvar som producent, og at de nu vil udskifte højvoltsbatterierne på de berørte biler, uanset om de er brugtimporteret eller ej. Det er en løsning, som bringer glæde hos vores medlemmer, omend løsningen burde være kommet tidligere. Opdateringerne var i FDMs vurdering en forringelse af bilen, og fjernede ikke problemet men skabte blot et nyt, siger advokat i FDM Jannik Hermansen.
Omfatter alle danske bilejere
I forbindelse med den oprindelige tilbagekaldelse i januar sidste år skrev FDM dengang, at den omfattede lige godt 600 biler i Danmark. Reelt er det tal dog højere, da en række biler siden er importeret brugt. Mercedes-Benz Danmark ønsker dog ikke at oplyse det præcise antal, ligesom man endnu ikke har en endelig plan for, hvornår arbejdet begynder.
Ifølge PR-medarbejder hos Mercedes-Benz Danmark Mette Taarn Pedersen vil alle ejere blive kontaktet direkte.
– Det er vigtigt at understrege, at der er tale om alle berørte modeller af tilbagekaldelsen, uanset om de er importeret fra et andet land eller solgt direkte til Danmark. Det er bilmodeller, som danskerne har været glade for at importere, så vi ser positivt på, at den omfatter alle ejere. Vi følger sagen tæt, og ser frem til at se, hvordan udskiftningerne kommer til at ske i praksis, samt hvor lang tidshorisont der er, siger Jannik Hermansen.
34.000 biler tilbagekaldt
Det var en potentiel risiko for kortslutning i én eller flere celler i højvoltbatteriet, der kan udvikle varme og i værste fald udvikle sig til brand, som i januar sidste år fik Mercedes-Benz til at tilbagekalde i alt 34.000 biler af modellerne EQA og EQB på verdensplan. Tilbagekaldelsen omfatter biler produceret 2021-2024.
Mercedes har siden forsøgt at løse problemet med en opdatering af bilernes software, hvilket medførte, at flere bilejere oplevede reduceret rækkevidde og længere ladetid ved DC-ladning.
FDM har i nogle måneder modtaget en række sager fra medlemmer. En del er afsluttet forligsmæssigt, mens en del fortsat verserer.