På din næste tur hen over Lolland og Falster er det meget muligt, at navigationsanlægget viser en forkert fartgrænse.
14. marts fjernede Vejdirektoratet et større antal 110-skilte på E47-motorvejen mellem Farøbroerne og Sakskøbing, og dermed gælder den generelle, men uskiltede fartgrænse på 130 km/t.
Den nye 130-strækning er ca. 26 km lang, dog afbrudt af en lokal fartnedsættelse på 90 km/t. ved Guldborgsundtunnelen.

Turen mellem Sjælland og færgehavnen i Rødbyhavn – samt Lolland og Falster i det hele taget – kan dermed lovligt gøres lidt hurtigere.
Vejen er forbedret først
Inden fartgrænsen på Sydmotorvejen har kunnet hæves, har Vejdirektoratet gennemført det nødvendige løft af trafiksikkerheden.
Forbedringerne drejer sig om rumleriller mod midterrabatten, påkørselsdæmpere på eksisterende autoværn og forlængelse af autoværn, hvor Vejdirektoratet fandt det nødvendigt i forhold til, at vejens sikkerhedszone skulle udvides på grund af den højere hastighed. Enkelte steder er der også fjernet vejtræer, der stod inden for den nye, udvidede sikkerhedszone.

Fjernelsen af 110-begrænsningen sker som følge af den aftale om højere fartgrænse på 70 km motorvej, som den daværende regering og Dansk Folkeparti indgik i 2018.
Flere motorveje får 130 km/t.
Den nordlige del af Hirtshalsmotorvejen og den vestlige del af Holbækmotorvejen har for nylig fået hævet fartgrænsen. Senere i år kommer turen til Djurslandmotorvejen (Lisbjerg-Løgten), E20/E45 Skærup-Kolding og Fredericia-Vejle samt Fynske Motorvej (Odense-Nyborg).
I et separat projekt er andre motorvejsstrækningen blevet opgraderet fra 110 til 120 km/t.