Skyworth K – Stor billig elbil imponerer ikke
Biltest
17. februar 2026

Foto: Karsten Meyland Lemche

Den første elbil fra det nye kinesiske bilmærke Skyworth byder på plads og lynhurtig opladning til en skarp pris. Men teknikken halter alligevel her og der.
Skyworth K
FDMs ekspertvurdering

Fordele
Pris / Udstyr / Ladetid
Ulemper
Styretøj / Varmeapparat / Trækkrog fås ikke
Pris
249.990 kr.
Rækkevidde (WLTP)
380 km
Opladning AC/DC (Maks.)
11 / 280 kW
Maks. effekt
150 kW
Masser af plads, masser af udstyr og en lav pris. Den kombination plejer at lokke kunder til, og det er også håbet for det nye kinesiske bilmærke Skyworth.
Vi er dog ikke helt så ellevilde, for i praksis blev vi skuffet over flere forhold ved denne elbil, og det trak ned i vores vurdering af bilen. Men prisen taget i betragtning har Skyworth et potentiale – ikke mindst, hvis de mange små irritationsmomenter bliver løst.
Lad os lige se nærmere på, hvad det er, vi ikke er vilde med.

Førerpladsen er præget af den enorme skærm på 15,6”. Den er desværre ikke helt så hurtig til at skifte billeder og starte op, som man kunne ønske sig. Ærgerligt, for det er herfra mange funktioner styres.
Den vigtige skærm føles besværlig
Firmaet bag Skyworth er en kinesisk producent af en lang række af forbrugerelektronik, herunder flere skærmtyper. Senest er produktionen udvidet med elbiler, hvor denne K-model er den nyeste i paletten og endnu den eneste herhjemme.
Og interessant nok, så er det netop skærmen i bilen, der er et af vores største ankepunkter. For den er lang tid om at starte op, når man vil køre, og skærmens opbygning og funktion føles ulogisk og med en lang række menuer, som man skal bruge uforholdsmæssig lang tid på at forstå.
Her mærker man, at det at bygge en god elbil ikke kun handler om teknik, men også om forståelse for førerens rolle i bilen under kørslen. Og netop her opleves dette unge bilmærke bare ikke på niveau med de veletablerede europæiske konkurrenter.

Fra skærmen styres mange af bilens funktioner. Desværre er logikken ikke helt ligetil at forstå, og det kræver derfor en vis tilvænning til at kunne kontrollere alle bilens funktioner.
Hvordan kører Skyworth K?
Den manglende ekspertise mærker man også, når det handler om fintrimningen af styretøjet og bilens bremser. Styretøjet føles slasket og uden feedback, og bremserne er svære at dosere, så man kan lave en jævn og rykfri nedbremsning.
Det har bilen faktisk også selv svært ved, når man aktiverer den adaptive fartpilot og lader den styre nedbremsningen. Også det foregår i ryk på en ikke særlig rar måde. På samme måde holder bilen sig ikke altid helt roligt i vognbanen, når vognbaneassistenten er aktiveret.
Et andet område, der generer os, er indstillingen af varmeanlægget. Ved kørsel omkring frysepunktet måtte vi indstille bilens klimaanlæg på 31 grader for at holde en nogenlunde temperatur i kabinen, og selv der blev der ikke rigtig varmt. Igen oplever vi et eksempel på, at det at producere en bil ikke blot handler om at skrue en masse komponenter sammen. De skal også kalibreres og tilpasses vores trafikbillede, og her halter det øjensynligt for Skyworth.

Der er rigtig fin plads ved bagsædet, hvor der er friskluftdyser og et fladt gulv. Desværre er isofix-beslagene meget svære at benytte, og det er en decideret ommer.
Lader lynhurtigt
Men der er også mange gode egenskaber ved Skyworth K. For eksempel er det tydeligt, at fabrikken har stor ekspertise med batterier, elmotorer og opladningsteknik. Hele bilens elsystem er opbygget over en 800-volts-struktur, som det ellers endnu kun er få bilmærker, der mestrer.
Den del fungerer rigtig godt. Bilen kan lade med op til 280 kW, og fabrikken angiver en opladningstid fra 10 til 80 procent på bare 11 minutter. Batteriet er på 62,4 kWh, og det afspejler en officiel rækkevidde på 380 km.
Vi målte en opladningstid på 19 minutter fra 10 til 80 procent, og selvom det ikke var helt så hurtigt som fabrikstallet, så er det meget flot al den stund, at det var vinter og nul grader, da vi foretog målingen.
Batteriet var forvarmet, hvilket man kan indstille manuelt via skærmens menu. Under opladningen målte vi en maksimal ladeeffekt på 158 kW.
Efter et kvarter var der tilført så meget energi, at vi kunne fortsætte 230 km, og efter en halv time var bilen stort set ladet helt op, og vi kunne køre 360 km, hvis det havde været sommer og 20 grader.
Det afspejler en meget flot energieffektivitet på 5,8 km pr. kWh. Et resultat der igen viser, at Skyworth er dygtig til at producere elmotorer og den dertil hørende styringsteknik.

Skyworth K benytter 800-volt-batteriteknik, og det medfører meget korte ladetider. Fabrikken oplyser ladetider fra 10 til 80 procent på 11 minutter, og vi målte en tid på 19 minutter.
Hvor langt kører Skyworth K på en opladning?
Vi har testet rækkevidden i praksis på motorvej med 110 km/t. Her nåede vi 360 km ved 20 grader og 300 km ved nul grader. Det er flotte værdier, når det holdes op mod den officielle rækkevidde på 380 km.
Selve fabrikstallet er måske ikke så imponerende, men skyldes primært, at batteriet ikke er særlig stort.
Måleresultaterne viser, at man om sommeren i alt kan køre 960 km, hvis man lægger ud med et helt opladet batteri og lader to gange med en halv time undervejs. Det er et fint resultat, og Skyworth K er dermed en udmærket langtursbil.

Gearvælgeren er placeret som en drejeknap mellem forsæderne. Der er fine kopholdere og fysiske knapper til flere vigtige funktioner.
Noter fra testdagbogen
Ved vores test af bilen var vi særligt begejstret for bilens udstyrsniveau. Særligt vil vi fremhæve det store glastag på 85x134 cm. Det kan endda åbnes elektrisk og giver et godt lys i kabinen. Vi var også glade for de eljusterbare sæder, men vi savnede memory på sæderne.
Affjedringen var blød og behagelig, men viser også, at Skyworth K bestemt ikke er en sportslig bil, men primært er afstemt til et højt komfortniveau. Den flyder således fint hen over ujævnheder, men styrer til gengæld ikke særlig præcist.
Der er fine udvendige dørhåndtag, og inde i bilen er der generelt god plads og gode fralægningspladser. Vi noterede os også et godt udsyn, og forlygterne af LED-typen giver et udmærket lysudbytte, men er ikke aktive på nogen måder.
På minussiden har vi noteret os det dårlige klimaanlæg, den besværlige skærm, assistentsystemernes grove indgriben i speeder, bremser og styretøj, nogle lidt besværlige knapper på rattet, en DAB-radio modtager, der har svært ved at fange stationerne, og at bagklappen åbner meget lavt. Og så er det et stort minus, at bilen ikke må udstyres med anhængertræk.

Bagagerummet er meget stort, og der er et vandret rullegardin. Skyworth oplyser bagagevolumenet til 724 liter, hvilket er et tal, der ikke følger den europæiske norm. Der er ingen frunk, så ladekablet skal optage en del af pladsen.
Er Skyworth K et godt køb?
Modelprogrammet omfatter lige nu kun to versioner i form af en Core-model til 220.000 kr. og denne testede Infinity-model til 250.000 kr. Forskellen dækker over en ganske lang liste over komfort- og sikkerhedsudstyr, som får den dyreste udgave til at fremstå som det mest tillokkende køb.
Men man skal nok alligevel passe på med at købe bilen for dyrt, for det vil næppe være nemt at sælge den igen som brugt på grund af det begrænsede kendskab til mærket. Her er det derfor mest af alt et spørgsmål om at købe bilen og så beholde den i lang tid. Endnu er det ikke muligt at privatlease den.
Vi kender endnu ikke noget til bilens præstationer i en sikkerhedstest fra Euro NCAP, og det er også et punkt, der trækker ned i den samlede anbefaling af bilen. Bilen har dog en lang række af sikkerhedsudstyr, men hvordan det virker i praksis, er endnu uafklaret.
Til gengæld ser garantiforholdene udmærkede ud. Skyworth importeres af Wismo, der også står bag bilmærker som Citroën og Peugeot, og de formidler en fabriksgaranti på fem år eller 150.000 km. Det er et niveau, der fint matcher FDMs mindstekrav til garantier på nye biler.
Samlet set giver vi Skyworth K en vurdering på tre stjerner ud af seks mulige – et resultat, der ikke ligefrem viser, at Skyworth K er et godt køb, men som på den anden side heller ikke betyder, at vi fraråder køb af bilen.
Se flere fotos af Skyworth K




Skyworth er et nyt kinesisk bilmærke, der netop er kommet til Danmark. Eneste model er denne „K“, der er en ret høj fempersoners elbil.