Elektrisk Mazda-SUV med talenter og problemer
Prøvekørsel
7. september 2026

En uhyre vigtig elbil for Mazda melder nu klar i den omfattende klasse for mellemstore SUV-modeller. CX-6e lokker med god plads, masser af udstyr og en gunstig pris, men plages også af tung menu-betjening og trælse køreegenskaber.
Mazda CX-6e

Fordele
Plads / Udstyr / Pris
Ulemper
Køreegenskaber / Menustyring / Rækkevidde
Pris
329.990 kr.
Rækkevidde (WLTP)
484 km
Opladning AC/DC (Maks.)
11 / 200 kW
Maks. effekt
190 kW
Der er ikke mange elbiler i Mazdas program. Faktisk kun én i form af den mellemstore sedan, 6e. Men nu får den assistance af den mere relevante SUV, CX-6e, som er længere og bredere end benzinbilen CX-5, men er lavere.
Tilsammen skal de to store elbiler holde skansen, indtil Mazda omkring 2029 er klar med sine egenudviklede (og formodentlig mindre) elbiler, som er blevet udskudt på grund af lav, global efterspørgsel efter elbiler. Men i Nordeuropa bliver forsinkelsen et problem for mærket.
CX-6e er som 6e i omfattende grad baseret på en tilsvarende model fra Mazdas kinesiske partner, Changan, der har stået for den grundlæggende udvikling samt producerer bilerne. Det giver en kraftig kinesisk afsmitning på Mazda-modellerne, som ikke kun er af det gode. Det gælder særligt assistentsystemerne og den totale mangel på traditionelle knapper.
Men Mazda selv har også formået at gøre skade på køreoplevelsen.

Mazda CX-6e har markant design, og mange vil nok finde det vellykket. Mindre vellykket er placeringen af bagrudeviskeren, men den kan man blive glad for til daglig.
Gode ting: pris, plads og udstyr
Der er dog også meget godt at sige om bilen. Den er rummelig, både ved bagsæde og i bagagerummet, kabinen er pænt udført både i stil og materialer (men hvor pokker er knapperne?), og bilen er billig i forhold til sin størrelse og mængde af udstyr – 330.000 kr. fuldt udstyret. Det er bonussen ved, at den er fremstillet i Kina.
Voksne sidder godt ved bagsædet. Der er både højt op til panoramataget, og samtidig er sædehynden ret høj i forhold til gulvet, så benene kan strækkes og lårene hvile på hynden. Fra bagsædet kan lufttemperaturen justeres, og man kan sågar betjene det elektriske solgardin.
Bagagerummet er pænt stort med 468 liter foruden et meget stort og velindrettet rum under frontklappen på 80 liter. Til gengæld er der ikke skilem, og bagklappen går ikke højt nok op, hvis man er mand over gennemsnitshøjden. Trækvægten er 1.500 kg.

Den enorme panoramaskærm går - helt usædvanligt - fra midten og hen forbi forsædepassagereren. Føreren får de primære køreinformationer fra et headup-display. Her i Takumi Plus er der digitale sidespejle.
Usædvanlig og imponerende skærm
Ved forsæderne mødes man af én kæmpe panoramaskærm, der usædvanligt går fra midten og helt ud til højre side. Det ser flot ud, vil de fleste nok synes, og kabinen foran virker også elegant og luftig med store stofbeklædte paneler.
Forsædepassageren skal ikke holdes udenfor, er Mazdas argument for denne skærmløsning, der er unik for Mazda og f.eks. ikke findes i søsterbilen, Changan Deepal S07. To-tre skærme ville minde for meget om et kontormiljø, siger Mazda.
Skærmen i passagersiden kan bruges til at styre bl.a. lydanlæg og navigation, men kan f.eks. ikke vise film, da føreren kan se denne del af skærmen – om end reflekser ofte vil gøre det svært at se højre side fra førersædet.
Den midterste del bruges til de sædvanlige funktioner, men det øverste venstre hjørne indeholder også speedometer, da der ikke er en førerskærm. Det er der kompenseret udmærket for ved at gøre headup-display til standard. Det er et flot og klart et af slagsen. En betydelig svipser: Headup-displayet kan ikke vise navigation fra Apple Carplay/Android Auto.

Det er kun på rattet, man finder traditionelle knapper. Der er knapper i døren til sideruderne, men ikke til spejlene. De skal justeres via en menu.
Næsten ingen fysiske knapper
Førerpladsen har stort set ingen fysiske knapper ud over knapper på rattet og i dørsiden til ruderne. Det lever en del bilister tilsyneladende fint med, bl.a. Tesla-kørere og ejere af mange kinesiske mærker, men det er voldsomt brud med Mazda-traditionen.
Det er tilmed nemt at fare vild i den omfattende menustruktur, og det kræver lange blikke på skærmen. Det er ikke godt for opmærksomheden, og tilmed får man meget hurtigt verbal skældud af bilen for at kikke for mange sekunder på skærmen. Afstandsfølerne virker også ret nærtagende og sensible – ved kørsel gennem vejarbejder på tysk motorvej er der en hylekoncert.
Til gengæld er det uhyre nemt at slå fartalarmen fra ved at kort tryk en knap på rattet, der også har tre andre genvejsknapper.

Bagsædepladsen i CX-6e er rigtig god, og siddepositionen er klart blandt de bedre. Der er egen klimastyring ved bagsædet.
Taler endnu ikke dansk
Det er muligt at fremkalde en lille køremenu med køreindstillinger, som dog kun indeholder to muligheder, normal og sport, foruden individuel. Derimod kan man ikke indstille niveauet af regenerering fra dette vindue.
Menuerne er på dansk, men der er fortsat ikke kommet dansk tale og forståelse til 6e eller CX-6e næsten et år efter lanceringen af førstnævnte. Men det kommer meget snart, bedyrer Mazda, da 23 sprog er planlagt.
Mazda har i Europa justeret køreegenskaberne i forhold til den kinesiske udgave til at være lidt mere sportslig og præcis. Men det er mærket sluppet ret dårligt fra.
Ukomfortabel undervogn
Selv om bedømmelsen er baseret på et par timer bag rattet på ukendte, tyske veje er det det klare indtryk, at bilen har en irriterende småhoppende opførsel, selv om vejen forekom jævn.

CX-6e har to problemer med køreegenskaberne. Bilen får en lettere hoppende kørsel, i hvert fald med disse 21 tommer hjul, og speederen er meget nervøs.
Testbilen havde som ekstraudstyr 21 tommer fælge. Om problemet er væk eller mindre med 19 tommer, var det ikke muligt at prøve.
Irriterende er også speederresponsen, som er meget tænd-sluk-agtig. Man skal virkelig gøre sig umage for ikke at køre hakkende og potentielt gør sine passagerer køresyge.
Så tag en god prøvetur inden køb.
Lydniveauet er behageligt lavt.
Firehjulstræk ikke muligt
CX-6e har baghjulstræk. Firehjulstræk er ikke en mulighed, da platformen ikke tillader det. Motoren yder 258 hk, og det opleves meget passende til en bil, der har en køreklar vægt på ca. 2.200 kg.

Bagagerummet er reelt og rimelig stort. Der er ikke ekstra plads under gulvet, og skilem mangler. Anhængertrækket er hel elektrisk.
Batteriet er af LFP-typen og rummer 78 kWh energi. Det giver dog kun en officiel rækkevidde på 484 km, da forbruget er ret højt: 189 Wh pr. km med 19 tommer hjul. Batteriet kan lades med op til 200 kW. Opladning fra 10 til 80 pct. angives til ned til 24 minutter.
(Mazda 6e får samme LFP-batteri ved et nært forestående facelift. Samtidig udgår det langsomtladende NMC-batteri på 80 kWh.)
Ét udstyrsniveau - og det er højt
Der er stort set kun et udstyrsniveau, Takumi, og det indeholder nærmest alt. Bl.a. er panoramatag standard. Der er kun et alternativ, Takumi Plus, hvor man også får digitale sidespejle og digitalt bakspejl, 21 tommer fælge og varme og køling i bagsædet samt en kabine, der nærmest kan beskrives som lilla.

CX-6e har klap-ud-dørgreb, som ikke er den mest ergonomiske løsning. Det er en helt anden løsning end på den nye CX-5, som har traditionelle dørhåndtag.
Bortset fra den gennemsnitlige rækkevidde får man meget bil for pengene i Mazda CX-6e.
Standardmodellen Takumi koster 330.000 kr. (30.000 kr. mere end Mazda 6e), mens Takumi Plus har en pris på 352.500 kr. 21 tommer fælge koster 10.000 kr. (til Takumi), og metal- og speciallak står til 10.000-12.000 kr., mens fuldelektrisk anhængertræk fås for 16.500 kr.
Priserne står i den trykte brochure – det indikerer udsigt til en meget stabil prissætning – noget der længe har været et Mazda-særkende og kan give tryghed for køberne.