Logo

Skal bilens hjul efterspændes?

Arkiv

24. februar 2016

Skal hjulene på bilen efterspændes?
Af FDM

Mange af FDMs medlemmer er i tvivl, om det er nødvendigt at efterspænde hjulene efter hjulskifte. De fleste importører siger nej, mens en række dækcentre siger ja.

Når det bliver tid til at skifte hjul på bilen, får FDM ofte spørgsmål om, hvorvidt hjulene skal efterspændes efter et vist antal kilometer. Vi har derfor spurgt importører og en række dækcentre, hvad de anbefaler.

Som udgangspunkt melder importørerne tilbage, at hvis hjulene er med originale fælge og hjulnavet er rent, behøver de ikke at blive efterspændt. Nissan melder som eneste mærke, at de ved hjulskifte anbefaler efterspænding inden 1.000 km. Renault, Dacia og Mitsubishi er ikke vendt tilbage med svar.

Modsat bilimportørerne så anbefaler en række dækcentre, at hjulene efterspændes efter ca. 100 km.

FDM anbefaler

Hvis hjulene tilspændes med rette moment og hjulnavet er rent og fri for rust, så bør hjulene ikke skulle efterspændes. Da efterspænding ofte er gratis for kunden, kan du betragte efterspænding som et tilbud snarere end et must.

Anbefalingerne fra bilimportører og dækcentre

Bilimportør
Stålfælge
Alu.fælge
Bemærkninger
Alfa Romeo
Nej
Nej
Audi
Nej
Nej
Ikke originale fælge. Ved uorginale eller omlakerede fælge med lak i konus skal der efterspændes.
BMW
Nej
Nej
Citroën
Nej
Nej
Under 1. montering af en ny pladefælg eller alu. fælg, anvendes dobbelt tilspænding
Dacia
?
?
Ikke vendt retur på henvendelser
Ford
Nej
Nej
Fiat
Nej
Nej
Honda
Nej
Nej
Hyundai
Nej
Nej
Kia
Nej
Nej
Mazda
Nej
Nej
Mercedes
Nej
Nej
Mitsubishi
?
?
Ikke vendt retur på henvendelser
Nissan
Ja
Ja
Efter max 1000 km
Opel
Nej
Nej
Peugeot
Nej
Nej
Under 1. montering af en ny pladefælg eller alu. fælg, anvendes dobbelt tilspænding
Renault
?
?
Ikke vendt retur på henvendelser
Seat
Nej
Nej
Skoda
Nej
Nej
Ved uorginale eller omlakerede fælge med lak i konus skal der efterspændes
Suzuki
Nej
Nej
Rundskift af hjul bør foretages for hver 10.000 km. inkl. reservehjul
Tesla
Nej
Nej
Toyota
Nej
Nej
Volvo
Nej
Nej
VW
Nej
Nej
Ved uorginale eller omlakerede fælge med lak i konus skal der efterspændes. Crafter skal efterspændes efter 50 km.
Dækcenter
Euromaster
Ja
Ja
Point-S
Ja
Ja
Quickpot
Ja
Ja
Især alu.fælge

*Bilimportører og dækcentres anbefalinger om efterspænding på originale fælge. Rundspørge i januar 2016.