En ny A3 er lige om hjørnet. Det er helt officielt nu. Men der går nok et halvt års tid, før afløseren for den otte år gamle kompaktmodel er klar i butikkerne.

Tiden moden til sedan?
Bemærkelsesværdigt er, at konceptet har sedankarrosseri. Hidtil har A3 kun eksisteret som tre- og femdørs (foruden cabriolet). At konceptbilen er en sedan, betyder ikke, at Audi nødvendigvis vil bygge en lille firedørs. Men især til lande som USA og Østeuropa og Asien vil det give fin mening.
I givet fald kan A3 sedan blive søsterbil til VW Jetta og en åndelig efterfølger til Audi 80, der - med nutidens målestok - var en lille sedan og udgik i 1994.

Skarp front
Inden udstillingen i Genève er der kun frigivet tegninger, men de viser en skarpskåret front, der vil betyde en større forandring end ved det aktuelle generationsskifte hos A6.
Audi har proppet en 408 hestes, femcylindret benzinturbo i konceptbilen.
Produktionsudgaven af den nye A3 står givetvis på Frankfurt-udstillingen til september med salgsstart nogenlunde samtidig.