Dækrazzia over hele landet

FDM informerer om slidte dæk og dæktryk ved en landsdækkende razzia i september.

Trafik

Er det længe siden, du har kigget på dækkene på din bil, er det en god idé at kaste et blik på dækmønstret og få målt dæktrykket. I dagene 3.-4. september og 10.-11. september vil bilisterne forskellige steder i landet blive standset af politiet for at få tjekket bilens dæk.

Det sker som led i det årlige initiativ, Dækrazzia, der er et samarbejde mellem politiet, FDM, Teknologisk Institut og Rådet for Større Dæksikkerhed.

- Under Dækrazzia udfører politiet først en ordinær kontrol af kørekort, promille og køretøjets tilstand. Når det er klaret, tilbyder vi så bilisten at få foretaget en udvidet dækkontrol, og den er helt frivillig, fortæller direktør Volker Nitz fra Rådet for Større Dæksikkerhed.

Kan få fatale følger

Den frivillige del af Dækrazzia har til formål at give bilisterne større forståelse for, hvor vigtigt det er at køre med gode dæk.

– De fire dæk er den eneste kontakt, bilen har med vejen, så det er uhyre vigtigt, at mønsterdybden ikke er for lille, og at dæktrykket er korrekt. Forkert tryk og mønster kan have afgørende betydning i en kritisk situation i trafikken, hvis man skal lave en hård opbremsning eller undvige. Derfor vil vi gerne påvirke, at bilister bliver mere opmærksomme på dækkenes tilstand, siger Jacob Mortensen, teknisk konsulent i FDM.

Lovens krav til dækmønster er minimum 1,6 mm, men FDM anbefaler 3 mm. Dæktrykket afhænger af bilmodellen, og det kan typisk ses på et klistermærke ved en af dørstolperne eller i instruktionsbogen.

Ved ikke at de kører på slidte dæk

Og der er behov for oplysning og fokus på bilernes dæk.

Ved lignende razziaer sidste år blev der kontrollet 1.613 biler, og af dem havde 64 procent af bilisterne ikke kontrolleret dæktryk i lang tid. Desuden vidste 86 procent af bilisterne ikke, at de kørte rundt med slidte dæk på bilen.

Ved Dækrazzia får bilister udleveret en mønsterdybdemåler, en brochure samt et skema, der viser resultatet af dækkontrollen.

Dækrazzia skal efter planen være en årlig tilbagevendende aktion i hele landet.