Elbiloperatøren Better Place får nu lukket et kritisk hul i sit planlagte net af batteriskiftestationer i Danmark. Firmaet har fået en aftale med Vejdirektoratet om at anlægge skiftestationer på Kildebjerg rastepladserne på E20 vest for Odense.
Det er første gang – og nok også eneste gang i det nuværende net – at der kommer skiftemulighed direkte på motorvejsnettet.
To stationer
Den usædvanlige løsning betyder, at Better Place bliver nødt til at anlægge to stationer i samme område for at dække begge retninger, nemlig både på Kildebjerg Syd og Kildebjerg Nord. Samtidig indebærer det, at skifetstationerne ikke bliver let tilgængelige for elbilejere i Odense-området.Kildebjerg er vigtigt i Better Places forretningsidé, hvor det skal være muligt at køre mellem landsdelene i en elbil.
Første biler kommer nu
Leverancen er den første elbil med udskifteligt batteri, Renault Fluence Z.E., begynder her i marts. Men det bliver også den eneste bil i meget lang tid, der vil køre ind på Kildebjerg ofr at skifte batteri. Eneste anden model med samme teknologi er Renault Zoe, men det bliver næppe før 2013, at den bliver solgt med skiftefunktion.
Skiftestationerne ved Kildebjerg skal efter planen være klar "sidst på sommeren". Better Place har kontrakt om at måtte være på Kildebjerg i 20 år.
Tre stationer mangler afklaring
De fleste andre af de ca. 20 planlagte skiftestationer skal åbne i løbet af april.
Stationerne i Herning, Ringsted og Hillerød er stærkt forsinkede. Her er der endnu ikke givet byggetilladelse.