Der kommer snart ideelle forhold på Helsingørmotorvejen. Det store udbygningsarbejde fra fire til seks spor mellem Gl. Holte og Hørsholm S går snart ind i sin allersidste fase.
Der skal lægges det sidste lag fine asfalt samt males striber, før de tre vognbaner i hver retning kan erklæres for helt færdige. Arbejdet begynder mandag den 27. juni, og Vejdirektoratet forventer, at det er afsluttet senest i begyndelsen af august.
Asfaltarbejdet er lagt i sommerferien for at genere så få bilister på strækningen som muligt.
Færdig senest primo august
Sydgående strækning i retning mod København asfalteres først og varer til midten af juli. Derefter flytter maskinerne over til den nordgående retning mod Helsingør. Dermed kan det samlede arbejde være afsluttet, inden sommerferien slutter i begyndelsen af august.
I hele arbejdsperioden vil der være fartbegrænsning på 80 km/t. I myldretiden vil der – for det meste - være tre kørebaner til rådighed, udenfor myldretiden vil der kun være to.
Forvent kø i myldretiderne
Selv om det sker i sommerferien, forventer Vejdirektoratet, at der særligt i morgen- og formiddagstimerne vil være kø og øgede rejsetid.
Helt fri for vejarbejde bliver trafikanterne ikke, når arbejds- og skolelivet begynder til august. Der skal nemlig også lægges ny asfalt lidt længere mod nord mellem Hørsholm S og rastepladserne ca. en km nord for Hørsholm Kongevej. Det arbejde udføres om natten fra omkring 8. til 19. august.