Nyt om biler
Det kan være svært at se mennesker og dyr i mørke som bilist, derfor har Audi, BMW og Mercedes-Benz udviklet infrarøde kamerasystemer, der fanger større dyr og mennesker i randområdet af bilens lys, og gør chaufføren opmærksom på eventuelle farer.
Rød markering guider føreren
Videoen viser systemet i en Mercedes-Benz S-klasse, men det kan også tilkøbes til den åbne SL-model. Det smarte er, at både dyr og mennesker bliver markeret med en rød farve, så de er lette at se på skærmen. Systemet kan køre i baggrunden, så du først får kameraet at se, når der er farer på færde. Dermed bliver det en hjælp og ikke en distraktion for føreren.
Videoen viser
Vi har optaget en video, hvor vi har bedt to testpersoner henholdsvis stå stille i vejkanten samt krydse vejen, for at vise at både stillestående samt bevægende personer bliver vist på skærmen. Systemet virker bedst i let trafikerede områder, hvor en cyklist eller en person er svær at se. Ligeledes er det klart en fordel på landet, hvor systemet kan opdage større dyr helt op til 160 meter fra bilen.
Kært barn har få navne
I Danmark er det p.t. kun Audi, BMW og Mercedes-Benz, der tilbyder systemet på deres biler. Audi og BMW kalder det Nightvision, mens Mercedes-Benz kalder deres system for Nightview, og testbilen S-klasse Coupé er det et tilkøb på hele 53.000 kr. på grund af registreringsafgiften.
SE VIDEO: Derfor skal du bruge reflekser og lygter
SE VIDEO: Derfor skal du bruge reflekser og lygter