Eldrift – helt eller delvist – plejer af en række forskellige grunde at udelukke muligheden for anhængertræk.
Men Toyota Auris gør nu en undtagelse i den nye generation i kombination med stationcar. Den kan monteres med trækkrog i både benzin, diesel- og hybridudgave.
Kun 345 kg
Anvendeligheden er dog noget nedsat, for den maksimale påhængsvægt er kun på 345 kg. Så kun en meget let lastet, lille trailer. Igen campingvogn.
Blandt de få andre "miljøbiler", der kan fås med anhængertræk, er Volvo V60 Plugin Hybrid. Her må påhængsvognen veje hele 1.800 kg. Det overgås faktisk af Toyotas egen Lexus RX 450h, der også er en hybrid, med 2.000 kg.
530 liter bagagerum
Toyota giver samtidig andre tekniske oplysninger om Auris Touring Sports, som stationcaren kaldes. Bagagerummet bliver pænt rummeligt med 530 liter og op til 1.658 liter med bagsædet lagt ned.
Stationcaren er 29 cm længere end den femdørs, men har samme akselafstand.
Bilen blev egentlig vist allerede på biludstillingen i Paris i efteråret, men på Genève-udstillingen her i marts er der rigtig-rigtig verdenspremiere, mener Toyota. Introduktionen i Danmark sker til sommer.