Drivers Event lokker med fascinerende fart

Der er både action og alvor på programmet, når de helt unge bilister skal lære om den farlige fart ved årets udgave af Drivers Event på FDM Sjællandsringen.

Drivers Event lokker igen i år unge bilster med farlig og fascinerende fart.
Trafik

Rallybiler, streetrace, MC-opvisning og Danmarks største crashtest hvor en lastbil pløjer ind i en række holdende biler. Der er både fascination og alvor på programmet, når FDM Sjællandsringen ved Roskilde søndag den 11. september lægger asfalt til årets udgave af Drivers Event.

SE OGSÅ: Drivers Event 2016-programmet

Som tidligere år henvender trafikdagen sig til de helt unge bilister, der fortsat fylder uforholdsmæssigt meget i uheldsstatistikkerne. Alene i Region Sjælland og Region Hovedstaden mistede 16 unge under 25 år i 2015 livet i en trafikulykke, mens 154 kom alvorligt til skade.

Hvor voldsomme kræfter der udløses, når det går galt i trafikken, kan opleves ved en iscenesat ulykke, hvor en lastbil påkører en række biler.
Efterfølgende kan man følge, hvordan ambulance- og redningsfolk arbejder med at skære de ’tilskadekomne’ fri. Til sidst parkeres de smadrede biler på forpladsen, hvor man kan komme helt tæt på og se de voldsomme skader.

SE VIDEO: Så hårdt rammer lastbil række af biler

Trafikambassadører fortæller om egne uheld

Udover aktiviteterne på banen i løbet af dagen, har de unge mulighed for at blive konfronteret med konsekvenserne af trafikuheld. Her vil trafikambassadører fra Rådet for Sikker Trafik fortæller om deres egne trafikuheld. Der er også stande, som viser resultaterne af konkrete trafikuheld, ligesom man kan komme tæt på redningskøretøjer, en operationsstue og en rustvogn.

Bag Drivers Event står FDM, Rådet for Sikker Trafik, Roskilde Kommune, Politiet, Østsjællands Beredskab og DASU i Køge. Det er 24. gang, at arrangementet afholdes.

Der er fri entré og parkering til Drivers Event, som afholdes søndag 11. september kl. 09.00-17.00 på FDM Sjællandsringen Abildgårdsvej 17 4000 Roskilde