Hvilken type velgørenhed er sjovest? At betale et girokort over netbanken, at smide mønter i en raslebøsse ved storcentret eller at købe sig til en tur som passager i en sportsvogn?
De flere tusinde mennesker, der hvert år møder op til Sportscar Event, er ikke i tvivl. For et beløb mellem 300 kr. og på den anden side af 1.000 kr. kan de opleve accelerationen, g-påvirkningen i sving og duften brændt gummi.
Det sker som passager i en af de godt og vel 50 sportsvogne, heraf Porscher, Ferrarier og Lamborghinier m.fl., man kan købe en tur i på FDM Sjællandsringen og FDM Jyllandsringen.
Overskuddet fra arrangementerne doneres til Børnecancerfonden.
Bestil ture i forvejen
Blandt de nye biler på banerne i år er Ferrari 599 GTO og Ferrari 458 Speciale, en BMW M3 CSL, den nye Jaguar F-Type R Coupé med over 500 hk samt den hurtigste Porsche til eventen nogensinde, en 911 GT3 Cup.
En af de mange frivillige racerkørere er i øvrigt Motors testkører, Karsten Meyland Lemche, der suser af sted i en dannebrogslakeret Mazda MX-5.
Det er både muligt at bestille ture i forvejen på eventens hjemmeside eller købe adgang til passagersædet på selve dagen.
LÆS MERE om bilerne og arrangementet og bestil ture her
Oplevelse for kræftramte børn
Det i øvrigt ikke udelukkende penge, der går videre til de kræftramte børn. De får mulighed for at få samme hæsblæsende oplevelser, som de glade givere.
Det sker, når børn fra Skejby Sygehus ved Aarhus og Rigshospitalet i København sammen med deres søskende og forældre inviteres ud på racerbanerne som passagerer i de mange sportsvogne.
Sportscar Event finder sted på:
FDM Jyllandsringen lørdag d. 31. maj
FDM Sjællandsringen søndag d. 8. juni.
Begge dage fra kl. 09 til 16. Entré 50 kr. Børn under 12 år gratis.