Her ses det ikke helt klare omrids af Hyundai ix20, som præsenteres på Paris-udstillingen i oktober og kort efter skal afløse Matrix.
Hyundais mini-MPV er nært beslægtet med Kia Venga, men får et lidt andet design. Ved at bruge ix-betegnelsen antyder Hyundai, at vi befinder os i SUV-klassen, men det er nok tvivlsomt, om bilen i Europa tilbydes med firehjulstræk.
Kilder os Hyundai har hidtil sagt, at bilen skulle hedde ic25, hvor c’et så skulle være koden for MPVer/multibiler. En større multibil i Renault Grand Scénic-klassen kommer næste år på basis af Hyundai i30, og den kunne enten hedde ic35 eller - nok mere sandsynligt nu - ix30.
Mange nye konkurrenter
Hyundai ix20 skal ud i hård konkurrence mod ikke blot søsterbilen Kia Venga, men også Opel Meriva, Toyota Verso-S, Citroën C3 Picasso og adskillige andre.
ix20 skal bygges på Hyundais nye fabrik i Tjekkiet, hvor Hyundai allerede fremstiller Kia Venga.