Det gi’r godt at være bilboss

Koncernchefen for Volkswagen har fået en lønstigning på 41 procent. Med en hyre på samlet 70 mio. kr. er han nu bedre lønnet end Daimlers chef.

Martin Winterkorn, koncernchef for Volkswagen AG.
Nyt om biler

Topdirektører tjener godt, men Volkswagens koncernchef Martin Winterkorn har alligevel præsteret en særdeles flot lønstigning fra 2009 til 2010.

Martin Winterkorn, chef for Europas største bilkoncern, fik en lønstigning på 20 mio. kr.
Martin Winterkorn, chef for Europas største bilkoncern, fik en lønstigning på 20 mio. kr.
41 procent steg Winterkorns samlede honorar inklusive gage, bonus og en særlig profit-belønning, oplyser erhvervs-nyhedsbureauet Bloomberg.

Dermed kunne Volkswagen-chefen indkassere 70 millioner kroner før skat.

Daimler-chef må nøjes med 66 mio.

Lønstigningen bringer ham foran Daimler- og Mercedes-Benz-chef Dieter Zetsche, der i fjor tjente ca. 66 mio. kr.

Volkswagen, der består af Audi, Seat, Skoda og VW samt en række mindre luksus- og sportsmærker og Scania, belønner Martin Winterkorn for at drive koncernen frem til at blive verdens største i 2018. Det vil kræve, at Volkswagen skal overhale både General Motors og Toyota.

Af hensyn til den mission har Winterkorn, som bærer den officielle titel prof. dr. rer. nat., netop fået forlænget sin kontrakt med fem år frem til 2016.