ABS-bremser på alle motorcykler kan redde tusindvis af menneskeliv. Det viser et studie foretaget af den fælleseuropæiske organisation FIA, som FDM er en del af.
ABS - blokeringsfri bremser - har vist sig at være det mest effektive bremsesystem til motorcykler, ikke blot med hensyn til at reducere bremselængden, men også med hensyn til at forbedre motorcyklens stabilitet under nedbremsning.
20 pct. af ulykker kan undgås
En undersøgelse foretaget af FIA viser, at ABS-bremser på motorcykler vil kunne reducere antallet af dræbte motorcyklister med omkring 20 procent ââi 2020, hvis systemet allerede blev obligatorisk i 2011 i hele EU.
ABS-bremserne vil ikke blot mindske antallet af dødsfald, det vil også mindske antallet af ulykker og mindske risikoen for alvorlige kvæstelser.
FDM og havarikommission anbefaler
Også den danske Havarikommission for Vejtrafikulykker er nået frem til, at ABS kraftigt bør tilrådes til motorcykler. Det sker på baggrund af en dybdeanalyse af 41 alvorlige motorcykelulykker. I kun to af disse ulykker havde motorcyklen ABS-bremser.
På den baggrund anbefaler FDM alle kommende motorcykelkøbere til at vælge motorcykler med ABS.
På mange modeller er ABS-bremser ekstraudstyr til få penge, og i andre tilfælde skal man passe på ikke at købe hengemte modeller fra 2009 eller 2010, da disse udgaver i modsætning til de helt nye ikke har ABS-bremser som standard.