Det lille japanske bilmærke Honda har blandt andet slået konkurrenten Toyota i kampen om årets brugtbil. Det er 2009 årgangen af Accord, der løb med flest stemmer fra de 21 jurymedlemmer, der blandt andet tæller to repræsentanter fra FDM.
Honda Accord vandt med 110 point over Ford Mondeo og Toyota Avensis, der deler andenpladsen med 90 point. På de efterfølgende pladser kom BMW 3-serie, Skoda Fabia og Suzuki Swift.
Et gennemgående træk er, at bilerne er mere interessante at købe som brugt bil, jo større bilen er. De små biler er så billige fra ny af, at de sjældent bliver kåret som årets brugtbil.
Leasingkampagne gav stort salg
Netop i 2009 blev der solgt 2.087 Honda Accord - en stor stigning i forhold til de foregående år, da der blev solgt mellem 300 og 500 biler. Derfor forventes der i løbet af 2012 at komme mange biler på brugtbilsmarkedet. Der er p.t. 100 brugte Honda Accord årg. 2009 til salg.
Selvom priserne for de brugte Honda Accord er kommet ned i et fornuftigt leje, så forventes det fortsat, at de samlede udgifter ved at eje bilen er højere end de nærmeste konkurrenter i kåringen. Både Ford Mondeo og Toyota Avensis ventes at være cirka 20 øre billigere pr. kørt km.
På den anden side, så virker kvaliteten af Hondaen højere end konkurrenterne, så man får noget for pengene. Især hvis man vælger Elegance-udstyrsvarianten.