Nyt om biler
Nu går det for alvor løs med små SUV-modeller. Peugeot viser nu sin 2008, der er en SUV-version af 208 – eller som Peugeot selv kalder den: en crossover. ”Blandings-”betegnelsen giver mening, da 2008 ikke fås med firehjulstræk.
Den kompakte crossover virker stor på billeder, men måler trods alt kun 4,16 meter i længden – 20 cm mere end 208.Opel og Renault har også
2008 skal konkurrere mod bl.a. Opel Mokka/Chevrolet Traxx og en kommende Renault Clio crossover.
Om 2008 skal erstatte 207 SW, eller om der også kommer en 208 SW (stationcar), siger Peugeot ikke noget om.
Crossoveren fås med flere af de samme benzin- og dieselmotorer som 208 og har i den mest sparsommelige dieselversion et CO2-tal på 99 gram.
Kommer til juni
2008 bliver en global bil, idet den både skal fremstilles i Frankrig, Brasilien og Kina.Peugeot 2008 ventes lanceret i Danmark til juni.