500 færdselsbøder om dagen i 2013

En styrket politiindsats på færdselsområdet betyder 182.000 bøder for trafikfarlige forseelser og flere kontroller, hvor samtlige vinkes ind til siden.

Trafik

Bødeblokken skal luftes flittigt af politifolkene i år, hvor færdselssikkerheden skal øges gennem en styrket politiindsats. Det fremgår af de målsætninger, der er aftalt mellem Rigspolitiet og Justitsministeriet.

Her fremgår det, at politiet skal fortsætte med at slå ned på trafikfarlige forseelser. Det drejer sig stort set om alle de forseelser, der giver klip, samt brug af håndholdt telefon og manglende brug af sikkerhedssele.

Målet er 182.000 sigtelser i 2013. Det svarer til niveauet for 2012, da der var 182.745 sigtelser på de nævnte områder.

Flere store kontroller

Politiet skal desuden gennemføre flere udvidede rutinekontroller, hvor en del af en f.eks. en motorvej lukkes, og alle køretøjer og førere bliver kontrolleret.

Målsætningen er, at der minimum skal gennemføres ti udvidede rutinekontroller på landsplan.

Mere automatisk kontrol

Samtidig står der i aftalen, at politiet får tilført 75 nye ATK-fotovogne, så det samlede antal når op på 100. Det betyder flere fartkontroller på de danske veje, hvor bilister bliver ’blitzet’ og får tilsendt et girokort med en bøde.

Hidtil har vognene årligt udskrevet 235.000 bøder på i alt ca. 200 mio. kr. På finansloven for 2013 er der budgetteret med 595 mio. kr. i merindtægt fra ATK-vognene.

Nye fotovogne forsinket

Men indtægten bliver næppe så høj i år, da de nye vogne med fotoudstyr ifølge FDMs oplysninger er forsinket, så kun halvdelen af vognene kommer til politiet i år. Resten bliver leveret i 2014.

Det er FDMs holdning, at ATK-vognene primært bør holde på særligt farlige vejstrækninger, og at der skal skiltes ved alle ATK-vogne for at få den bedst mulige præventive effekt.