16 seværdigheder får det brune stempel

Det brune turistskilt viser nu vej til yderligere 16 danske attraktioner. Se listen med inspiration til sommerudflugter her.

Tange Sø ved Gudenåen og Energimuseet er med på listen over 16 nye nationale seværdigheder.
Trafik

16 nye, danske attraktioner er udpeget som nationale seværdigheder og får lov til at bruge det brune skilt med johanneskorset som vejvisning.

Dermed er der nu ca. 200 ”nationale” seværdigheder på den danske liste over attraktioner, som kan bruge det officielle vejskilt og den anerkendelse, der følger med.

Blandt de 16 nye er bl.a. Faxe Kalkbrud, Dragør by, Sommerland Sjælland, Karen Blixen Museet og Tange Sø (billedet). Ud over de 16 er akvariet Den Blå Planet på Amager tilføjet i februar.

Det er Kulturstyrelsen, Naturstyrelsen og Visit Denmark, der udpeger de nationale seværdigheder.

Det brune skilt med johanneskorset, der kendes fra andre lande i Europa, er primært indført for at hjælpe kørende turister med at finde vej til det bedste, Danmark kan tilbyde indenfor kultur, natur og oplevelser.

De 16 nye seværdigheder

Dansk Jagt- og Skovbrugsmuseum, Hørsholm
Dragør by
Ejer Bjerge, Skanderborg, Horsens
Esrum Kloster og Møllegård, Gribskov
Faxe Kalkbrud, Faxe
Filsø, Varde
Frederiksværk by
Karen Blixen Museet, Hørsholm
Langelandsfortet, Langeland
Natur Bornholm, aktivitetscenter, Bornholm
Nordsamsø
Reventlow-Museet Pederstrup, Lolland
Røsnæs, Kalundborg
Sommerland Sjælland, Odsherred
Tange Sø og Energimuseet, Viborg
Voldtofte, Assens
 

Se listen med alle ca. 200 seværdigheder (eksklusive de 16 nye)