Opel er omsider på vej med en bil i mikroklassen. Bilen kommer formentlig midt i 2015, men nu fortæller Opel, hvad barnet skal hedde. Og det er et barn, der skal hedde Karl – opkaldt efter en af Opel-grundlægger Adam Opels sønner.
I forvejen har Opel en lille livsstilbil, der er opkaldt efter Adam Opel.
- Karl er et kort og iørefaldende navn, der repræsenterer Opels værdier. Det er tysk, emotionelt og opnåeligt, siger Tina Müller, der er marketingdirektør hos Opel.
Karl, Carl eller Karla?
Der må dog være gået flere ting galt i navngivningen. Adam Opels fem sønner hed Carl, Wilhelm, Heinrich, Friedrich og Ludwig, så den nye bil skulle vel have heddet Carl?
Og da Opel traditionelt – indtil Adam – har ladet sine modelnavne ende på ’a’ kunne det jo også have været Karla?
I Storbitannien er Adam-familien åbenbart ikke i så høj kurs. Her bliver navnet Vauxhall Viva.
Karl bliver en femdørs bil og får op til fem pladser. Det eneste andet konkrete, vi får at vide, er at Karl bliver 3,68 meter kort. Det er to cm mindre end den tredørs, livsstilbil Adam.