Holstebromotorvejen bliver en hurtig vej. Lige nu findes den slet ikke, og anlægsloven blev først vedtaget for et år siden, men allerede i foråret 2017 skal første etape på ca. 16 km stå færdig.
Det erklærer Vejdirektoratet, efter at der nu er indgået kontrakt med en entreprenør, M.J. Eriksson A/S, om anlægget af de sydligste ti km af motorvejen. 564 mio. kr. vil entreprenøren gøre det for.
Første etape gælder den ca. 16 km lange strækning Snejbjerg-Aulum. Den udgår fra Messemotorvejen, der slutter som motortrafikvej sydvest for Herning, og går i en bue vest om Herning og slutter ved den gamle rute 15 ved Aulum. Undervejs, ved Gødstrup, bliver der forbindelse til det nye regionssygehus.Kontrakten på de øvrige seks km af første etape indgås i begyndelsen af 2015.
40 km i alt
Holstebromotorvejen bliver i alt ca.40 km lang. Linjeføringen går set fra nord fra Holstebro N (rute 11) til Sinding nordvest for Herning og videre frem til Snejbjerg, hvor motorvejen kobles sammen med den eksisterende motortrafikvej (rute 15) syd om Herning.
Projektet indeholder også en statslig forlængelse af Nordre Ringvej nordvest for Holstebro.
Første strækning mellem Aulum og Snejbjerg åbner i 2017, mens anden strækning mellem Holstebro og Aulum skal være klar i 2018.