Spring til hovedindhold
Logo

A-klassen kloger sig med kunstig intelligens

Nyheder

Nyt om trafik og biler

2. februar 2018

Verdenspremieren på 2018-A-klasse

Foto: Mercedes-Benz

Torben Arent

Mercedes-Benz’ kompakte A-klasse er nu nået til fjerde generation, siden den første snublede slemt i en ’elgtest’ i 1997. 2018-udgaven er lav, dynamisk, kører næsten 25 km pr. liter og er udstyret med kunstig intelligens.

A-klassen er klar til at skabe en ny, stor familie. Mercedes-Benz lancerer nu fjerde generation af sin kompakte model-familie, der denne gang skal blive større end nogensinde før. Otte varianter kan det blive til.

Første version er kernemodellen, den femdørs hatchback A-klassen. Det var den, der kom grueligt galt afsted ved lanceringen i 1997, da en svensk journalist væltede med den under en såkaldt elgtest.

Se mere: Ny A-klasse varsler blødt Mercedes-design

Mercedes-elg

Gæsterne ved verdenspremieren blev budt velkommen med masser af elge - antageligt en hentydning til den ulyksagelige elgtest i 1997. Fotos: Mercedes-Benz

Elgtesten vækkes til live

Mercedes-Benz havde åbenbart brug for at mindes historien, da mærket – med beundringsværdig selvironi – havde pyntet op med elgskilte, -tøjdyr og –figurer ved verdenspremieren i Amsterdam.

Vælte, det gør den nye model garanteret ikke. Den har for længst forladt MPV-faconen og fremtræder mere dynamisk i sin stil end nogensinde før, og så praler den af at være en af verdens første intelligente biler.

A-klassen forfra.

A-klassen har en lav og fremadpegende front, hajnæse, siger Mercedes. Lygter er med LED og er meget smalle. Bilen slægter den store CLS coupé på.

Bilen er første Mercedes-Benz med infotainmentsystemet MBUX – Mercedes-Benz User Experience, og dermed er der tale om begyndelsen på en helt ny æra, siger Mercedes-Benz: den intelligente bil.

Ved hjælp af kunstig intelligens er bilen i stand til at lære og tilpasser sig til sine brugere. To trykskærme i meget høj opløsning viser en 3D-visualisering af bilen i realtid.

MBUX er stemmestyret, så med ordene ’Hey Mercedes’ vågner systemet. De ombordværende kan dermed kontrollere alt fra temperatur til navigation ved at tale til bilen om det.

Selvkørende

A-klassen bagfra

A-klassen er nu som før en femdørs hatchback. Snart kommer også MPVen B-klassen, en sedan, en firedørs coupé og formentlig to crossovers.

Den ny A-klasse kan køre delvist selv med teknologi fra S-klassen. Den adaptive fartpilot tilpasser hastigheden til vejens forløb, så bilen f.eks. sænker farten forud for sving og andre forhindringer.

Usædvanligt i klassen er, at man ikke blot kan få varme og køling i forsæderne, men også ekstra oppustelig lændestøtte samt massage.

Bagagerummet er vokset 29 liter til 370 liter, og kabinen er ifølge Mercedes-Benz vokset i både højde og bredde.

På udkig efter ny bil? Find den på biler.dk

Helt nye motorer

Helt nye motorer kommer til indsats. I første omgang fås to ret beskedne drivværker: A 200 benzin på 1,4 liter og med 163 hk samt A 180 d på 1,5 liter og med 116 hk. Begge er firecylindret og kombineret med syvtrins dobbeltkoblingsgear.

Benzinudgaven kører officielt 19,6 km/l og dieselversionen 24,4.

Førerpladsen i A-klassen

Kabinen er helt ny, men genkendeligt er arrangementet med de fem turbineformede luftdyser. De kan nu belyses i 64 farver. Skærmen i midten er stadig 'svævende', men er vokset i dimensioner.