Kinas nye spydspids i Danmark: førerløse biler
Nyt om trafik og biler
4. august 2026

Mange firmaer står på spring til at tilbyde førerløse taxier i Danmark og det øvrige Europa. Mange er kinesiske, og Green Mobility tror på lancering sammen med kinesisk partner i 2027. Men også amerikanske firmaer melder klar.
Kinesiske bilmærker har taget en god bid af det danske og det europæiske bilsalg, og nu varmer kinesiske virksomheder op til den næste frontlinje: fuldt selvkørende biler, især som taxatjenester.
Det første firma kan gøre sin entre i Danmark allerede næste år. Det hævder i hvert fald en førende, kinesisk autonom taxatjeneste, We Ride. Det vil ske sammen med den danske delebiltjeneste, Green Mobility.
Men mange andre står på spring.
Optimistisk melding: klar inden næste sommer
Det er uklart, hvor hurtigt We Ride-Green Mobilitys taxa-samarbejdet kan komme i gang. Green Mobility taler i en pressemeddelelse om første halvår 2027, men det fremgår ikke, om det så blot er i form af et pilotprojekt med en sikkerhedsfører bag rattet.
En dansk ekspert, som ikke ønsker sit navn frem af hensyn sit arbejde på området, vurderer det som ’særdeles optimistisk’, hvis førerløse taxier skulle kunne køre i almindelig drift i Danmark inden for et år.

We Ride og Green Mobility siger ikke noget om, hvilken bilmodel der skal anvendes som førerløs taxa i København, men har udsendt dette computerskabte billede af en minibus i Nyhavn. Bilen på billedet er på taget forsynet med lidar, som giver stor præcision i kørslen. Teknologien kommer fra We Ride.
Dyrt og krævende at få tilladelse
Han siger, at det ikke er umuligt at få en tilladelse under de særlige danske regler, men at de er meget strikse og stiller store krav til dokumenteret, sikker kørsel. Og det tager lang tid, særligt hvis man kun lægger ud med f.eks. fem biler med en fører ombord. Det er også dyrt, og det fremgår ikke af meddelelsen fra de to parter, hvem der skal betale.
Det er ikke første gang, Green Mobility kommer med en optimistisk melding om førerløse biler. I november annoncerede den børsnoterede virksomhed, at man havde indgået en ’hensigtserklæring’ med amerikanske-kinesiske Tensor om køb af op til 2.000 førerløse biler i København.
Der har siden været helt stille om det projekt, som fik stor medieomtale, men Green Mobilitys administrerende direktør, Kasper Gjedsted, siger til FDM, at den aftale stadig gælder og henviser til Green Mobilitys erfaring.
- Det gør os til en attraktiv samarbejdspartner for mange aktører – ikke kun én. Og derfor kan vi både arbejde sammen med We Ride, Tensor og andre, der måtte ønske at komme ind på det danske marked, siger han i et skriftligt svar.
Danmark er We Rides sjette land i Europa
We Ride er allerede tilstede i fem andre europæiske lande, men ingen steder med almindelig drift uden fører. Det er firmaet til gengæld i Kina og De Forenede Arabiske Emirater, hvor lovgivningen er noget anderledes end i EU.

We Ride er begyndt med selvkørende taxier i Abu Dhabi, De Forenede Arabiske Emirater.
Processen for Green Mobility og We Ride kan blive meget tung. Som FDM læser de nuværende danske regler, skal hver eneste fuldt selvkørende bil have en fører, som ganske vist kan sidde i en overvågningscentral, men der skal være en person (med taxilicens) pr. bil, og så er der pludselig ingen økonomi i det.
FDM: muligheder og faretegn
- FDM hilser planerne om førerløse taxier velkommen. Teknologien har stort potentiale til at sikre flere mennesker bedre og billigere transport, siger politisk chef i FDM, Torben Lund Kudsk.
Det kan især få betydning for de mange uden for de store byer, som i dag er afhængig af kollektiv transport, eller at andre kan køre dem.
Men FDM ser også med en vis skepsis på godkendelsesprocessen.
- Den danske assessorordning er kompliceret og omkostningskrævende, og de danske myndigheder har reelt yderst begrænset erfaring med førerløse teknologi. Vigtigst for FDM er, at introduktionen sker med fuld fokus på sikkerheden for alle trafikanter, så de førerløse biler kan blive en succes fra begyndelsen, siger politisk chef i FDM, Torben Lunds Kudsk.
Mange står på spring med førerløse taxier

Waymo, som er ved at starte førerløs taxitjeneste i London, har netop taget en ny bilmodel i brug i USA. Den hedder Waymo Ojai (efter en hippieby nær Los Angeles), men er egentlig en Zeekr M-Vision udviklet deciderer til at være robottaxi. Waymo står for den selvkørende teknologi.
Mange andre end We Ride og Green Mobility prøver at komme først og få en bid af den muligvis store kage.
Amerikanske Waymo har grundig erfaring fra USA og er næsten klar til almindelig, førerløs drift i London. Waymo, søsterselskab til Google, har ambitioner om mange flere byer.
Men også Uber i samarbejde med kinesiske Pony.ai er langt fremme og gør klar til drift i Kroatien sammen med det lokale firma Verne. Lyft - sammen med Freenow - er en anden amerikansk operatør, der er på vej til Europa.
We Drive er langt fra eneste kinesiske robottaxi-firma med appetit på Europa efter solid erfaring i hjemlandet og operationer i Gulf-regionen.

Danske Holo assisterer det norske kollektivselskab Ruter med selvkørende minibusser. Bil og teknik kommer fra Volkswagens Moia-division.
Foruden Pony.ai er også den kinesiske IT-gigant Baidu på vej med sin Apollo Go-tjeneste, og Momenta, også fra Kina, har for nylig fået tilladelse til test i Tyskland.
Volkswagen kæmper stadig med at få sin Moia-tjeneste i Hamborg til at blive helt førerløs, men sammen med danske Holo og norske Ruter vil man snart kunne se særlige udgaver af ID. Buzz kører automatisk og lidt senere helt førerløse i en forstad til Oslo.