Peugeot 308 SW - et nummer bedre

Storfamiliebilen Peugeot 308 SW er til fem personer til daglig og syv ved sjældne lejligheder. Stationcaren hedder nu også SW.

Peugeot 308 SW
Forpremiere

Motor mener: Fornyelse og mere plads er det småt med, men Peugeot 308 SW er klart bedre end forgængeren. Desværre har 90 hk HDI intet partikelfilter. Skændigt. 

Entrébilletten til en syvpersoners familiebil blev sænket en del, da Peugeot for seks år siden lancerede 307 SW. Vel var det ikke en ægte MPV, men med to ekstra sæder til rimelig pris var der mulighed for i ny og næ at fylde bilen op med fem voksne og to børn. Og så fulgte et gigantisk glastag med i købet.

Nu er afløseren - Peugeot 308 SW - på vej, og denne gang er der ikke tale om opsigtsvækkende nyt, men blot en velvalgt opgradering
af det kendte koncept.

Peugeot 308 SW er syv cm længere end forgængeren, men det bruges primært til en længere snude. Tre forskellige frontdesigns findes afhængig af udstyrsvariant.
Peugeot 308 SW er syv cm længere end forgængeren, men det bruges primært til en længere snude. Tre forskellige frontdesigns findes afhængig af udstyrsvariant.
308 SW er i bund og grund baseret på samme platform som 307 SW, men er desværre blevet 200 kg tungere. Akselafstanden er den samme, mens bredden og sporvidden er øget mærkbart, og højden er reduceret en enkelt cm.

Samlet er der blevet en anelse mere albuerum ved anden række, og samme sted er loftshøjden faktisk øget en smule, samtidig med at glastaget går endnu længere
tilbage. På tredje række er der ikke blevet mere plads, snarere tværtimod, og bagagerummet med alle tre sæderækker i brug er stadig lige minimalistisk.

Stolene på anden række er som før separate, og de kan vippes, længdejusteres, foldes og tages ud. Eneste forandring: Når alle fem bagsæder får foldet ryggen, udgør ryglænene nu en plan overflade.

Bagsæde-arrangementet svarer stort set til det i 307 SW. Modeller, der hedder Comfort og Comfort Plus, nøjes med bænkesæde.
Bagsæde-arrangementet svarer stort set til det i 307 SW. Modeller, der hedder Comfort og Comfort Plus, nøjes med bænkesæde.
To gode detaljer er føjet til: Den ene er, at der er selehuskere for alle syv pladser, hvilket for første gang er gjort muligt ved hjælp af et trådløst system. Sæderne kan jo fjernes fra bilen. Den anden nyhed er – som ekstraudstyr - oplukkelig bagrude. Den gør det nemmere at proppe de sidste ting ned i et fyldt bagagerum.

 

307 SW havde en billigere søstermodel, der blot hed „Stationcar” og var uden glastag og justerbare bagstole, og syv sæder var udelukket. Denne model findes også i 308-familien og får nu lov at hedde SW. Stationcaren, som vil udgøre ca. 65 procent af salget, kendes ved model-betegnelsen Comfort og Comfort Plus og har et lavere udstyrsniveau, bl.a. ingen aircondition. MPVen hedder Premium eller i sjældnere tilfælde med meget udstyr og store motorer GT Turbo eller Griffe. Kun disse to dyreste modeller har tripcomputer.

Fladen er plan, når alle fem bagsæderygge er lagt ned. Med tredje sæderække i brug er bagagerummet mikroskopisk.
Fladen er plan, når alle fem bagsæderygge er lagt ned. Med tredje sæderække i brug er bagagerummet mikroskopisk.
Ellers har SW-modellen nydt godt af samme forbedringer som 308 hatchback. Det vil især sige bedre oplevet kvalitet, bedre køreegenskaber og hørbart lavere støjniveau. Desuden er SW først til at få en forbedret gearkasse med seks trin til 109 hestes diesel og 150 hestes benzin. Denne opgradering kommer også i hatchbackmodellerne.

Til gengæld skal købere være opmærksom på, at volumenmodellen med 90 hestes diesel er en svinemikkel. Partikelfilter fås ikke, og der er ingen planer om at indføre det. Til hatchbackmodellen vil fabrikken måske tilbyde det fra efteråret, og måske vil den danske importør gøre det til standard.