Spring til hovedindhold
Logo

Test: BYD Dolphin Surf er billig men mangelfuld

Tests

Biltest

15. maj 2026

Lys BYD Dolphin Surf 2026 set skråt forfra på en vej med græs i baggrunden.
Foto af Karsten Meyland Lemche
Karsten Meyland Lemche

Der er hård kamp om at være den billigste elbil på markedet, og det betyder, at den billigste BYD Dolphin Surf har et underligt udstyrsniveau.

BYD Dolphin Surf

Action (El)

FDMs ekspertvurdering

BYD Dolphin Surf 2026 set bagfra på asfaltvej med græs i baggrunden.

Fordele

Køreegenskaber / Assistentsystemer / Pladsforhold til fire

Ulemper

Ikke fem pladser / Ingen sædevarme / Ikke klimaanlæg

Pris

149.995 kr.

Rækkevidde (WLTP)

220 km

Opladning AC/DC (Maks.)

11 / 65 kW

Maks. effekt

65 kW

I et marked hvor prisen er vigtig, er der mange, som gerne vil have titlen som “Danmarks billigste”. En af kandidaterne til den titel er Dolphin Surf, mikrobilen fra BYD med modellens mindste batteri på blot 30 kWh og deraf medfølgende officiel rækkevidde på blot 220 km.

P.t. er den nummer tre på listen over de billigste biler i Danmark. Men er det nok at være billigst, hvis bilen mangler udstyr, som du som bilist ikke kan leve uden?

De tre billigste biler er Citroën ë-C3 med kampagnepris på 140.000 kr., Renault Twingo med basispris på 147.000 kr. og denne BYD Dolphin Surf Active til 150.000 kr.

Alle tre biler er små, men der er forskel på, hvilket udstyr du får med i pakken. Så afhængig af de krav, du har til din kommende bil, kan alle tre biler være den billigste for dig.

Skal du bare kunne køre, og kan du leve uden en trykskærm til Android Auto/Apple CarPlay, er Citroënen den billigste. Vil du have sædevarme, er Twingo den med lavest pris. Og vil du have en adaptiv fartpilot, er det – ikke overraskende – BYD’en.

Ud over den adaptive fartpilot har Dolphin Surf selv i billigste udgave også en vognbaneassistent. Den er ikke fejlfri, men den er god nok på visse vejstrækninger. Dog har vi oplevet, at den søger væk fra vognbanen, så man skal være over bilen, selvom assistentsystemet er aktivt.

Det er imponerende, så mange ting BYD rammer rigtigt i deres billigste bil. Der er et fornuftigt miks af knapper og skærmbetjening samt god fralægningsplads.

Underligt udstyrsniveau

Dolphin Surf har også en 10 tommer stor trykskærm, der ud over et indbygget navigationssystem også har trådløs Android Auto/Apple CarPlay. Den er endda så smart, at du stadig har bilens menulinje i bunden af skærmen, når du bruger mobilapps på skærmen.

Der er kunstlædersæder, læderrat, bakkamera, p-sensor bagpå, V2L (hvor du kan trække op til 3,3 kW ud af bilens batteri til elektriske apparater) og nøglefri betjening med BYD’s digitale nøgle.

Det sidste skyldes, at basisudgaven af Dolphin Surf kun har én nøgle. Vil du have to, skal du gå op til den dyrere Boost-version, der også har et markant større batteri og en prisseddel på 175.000 kr.

Der er heller ikke klimaanlæg eller sædevarme. Klimaanlægget kan end ikke tilvælges i de dyrere modeller, og det er lidt ærgerligt, fordi det er svært at styre ventilationen på bilens skærm. Dertil kommer, at ventilationsanlægget larmer lidt rigeligt, når der skal holdes styr på indeklimaet.

Sædevarme kan kun fås i topversionen, Comfort, til 190.000 kr. Så er målet en billig bil med sædevarme, er det ikke Dolphin Surf, du skal gå efter.

Fravalget af disse to komfortrelaterede og i klimaanlæggets tilfælde sikkerhedsrelaterede udstyr er underligt, især når bilen har andet udstyr, som er ekstraudstyr på selv luksusbiler til en halv million kroner.

Der er rigtig god benplads i Dolphin Surf, selv hvis der er langbenede personer på de forreste pladser. Der er kun to seler/pladser, hvilket kan være et problem for nogle familier.

Halter på rækkevidde og lynladning

Køreoplevelsen i Dolphin Surf er generelt ret god. Den ligger godt på vejen og føles ikke så kunstig, som vi oplever i andre kinesiske elbiler. Den er også nem at køre, fordi bilen er relativt lille og kommer let omkring.

De billigste elbiler har naturligvis også de mindste batterier, og det giver kort rækkevidde. Officielt kører bilen 220 km efter WLTP-normen. FDMs motorvejstest viste en rækkevidde ved 20 grader på 175 km, svarende til blot 145 km ved nul grader.

Det er meget kort, og man skal ikke have et for stort kørselsbehov, før det bliver til en begrænsning i hverdagen og især på længere ture.

Små batterier har p.t. den udfordring, at de ikke kan lade så kraftigt på en lynlader. Officielt kan bilen modtage op til 65 kW.

Vi noterede en maksimal effekt på 62 kW, men over 15 minutter var den gennemsnitlige ladeeffekt blot 56 kW. Det forlænger bilens rækkevidde med 80 km efter 15 minutter, og det er ikke et specielt imponerende tal.

Bagagerummet er på flotte 308 liter, men det er ikke så dybt og meget højt. Og så mangler der en hattehylde, så det er nemt for tyve at tjekke bagagen ud.

Lav pris = billigt ejerskab

Den største udgift i bilbudgettet er værditabet, og når man køber en af de billigste biler på markedet, bliver den også en af de billigste biler at eje. Totaløkonomien for BYD Dolphin Surf Active er 2,55 kr. pr. kilometer, og det er helt klart i den lave ende af skalaen.

Kan du leve uden sædevarmen, bagagerumsdækkenet, den drilske klimastyring og det faktum, at der ikke er nogen bagrudevisker, så bagruden er meget svær at orientere sig gennem i dårligt vejr, får du en bil, som har god plads til fire, kører fornuftigt og har en god adaptiv fartpilot.

Den er bedre end Citroën ë-C3, men mangler umiddelbart den charme, som Renault Twingo har. Men den er netop nu på vej på markedet, så køb ikke en Surf, før du har taget en tur i en Twingo.