Ifølge finanslovsforslaget for 2012 skal bilafgifterne stige igen. I første omgang er der tale om, at den årlige vægtafgift/grønne ejerafgift skal pristalsreguleres, så afgiftsbetalingen fremover følger den generelle prisudvikling i samfundet. Det betyder, at danske bilister fremover skal betale flere hundrede millioner kroner mere hvert år i løbende bilafgifter. Der er også sat penge af til en betalingsring i hovedstadsområdet. Så indtil videre ser det ud til, at det igen bliver dyrere at være bilist i Danmark.
I regeringsgrundlaget var der ellers løfter om, at miljørigtige biler skal blive billigere. Løftet bliver videreført i finanslovsforslaget, hvor en provenuneutral omlægning af bilafgifterne bebudes. Men hvordan miljørigtige biler i verdens dyreste billand kan blive billigere, uden det går ud over statens provenu, er ikke beskrevet. FDM følger udviklingen og håber ikke, at en afgiftsomlægning blot bevirker, at danske forbrugere reelt får færre bilmodeller at vælge imellem.
FDM opfordrer igen politikerne til at indfase en gennemgribende afgiftsomlægning over en årrække, hvor de værdibaserede registreringsafgifter sænkes betragteligt og erstattes af en løbende, teknisk afgift, der tilgodeser bilens miljø- og sikkerhedsegenskaber. Kun på den måde får vi sikre og miljøvenlige biler på vejene.
Indtil videre er der masser af pisk på vej – FDM efterlyser mere gulerod!
Her er FDMs forslag til en omlægning af bilafgifterne
Læs mere om regeringens kickstartplan