BMW har ikke bare travlt med at udbygge sin nye 4-familie. En 2-serie bliver også grundlagt nu.

Stadig baghjulstræk
Lidt overraskende får 2 Coupé baghjulstræk. Det har den nuværende 1-serie også, men BMW er i fuld gang med at udvikle en helt ny forhjulstrukket platform til de mindste modeller.
2 Coupé afløser 1 Coupé og er lidt større på alle ledder: Længden er øget syv cm til 4,43 meter og bredden og akselafstanden tre cm. Det sidste giver to cm bedre benplads bag, og desuden er bagagerummet vokset en smule.
To benzin- og tre dieselmotorer

Endelig er der M-versionen M235i, som får sine 326 hk fra en 3,0-liters, sekscylindret rækkemotor med M Performance Twinpower-teknik. 0-100 km/t. klares på fem sekunder. Som ekstraudstyr fås en ottetrins automatgearkasse med "launch control", hvilket bringer 0-100-tiden ned på 4,8 sekunder.
Tre eller fire køreprogrammer
2-serien har som standard "Driving Experience Control", som indebærer, at man kan vælge tre kørestile: Comfort, Sport og Eco Pro. De mest sportslige varianter har desuden den mere ultimative "Sport+".