2011 sætter rekord i trafiksikkerhed

Det forgangne år har budt på et usædvanligt styrtdyk i trafikulykker. Antallet af dræbte er faldet 30 procent på to år og er nu på niveau med 1930erne. I vore nabolande går det den modsatte vej.

Bilist

2011 blev et fantastisk år for dansk trafiksikkerhed, selv om avisnotitserne i juledagene var ubehagelig læsning:

18-årig kvinde på knallert torpederet bagfra af bil. 48-årig mand på cykel dræbt af lastbil. 46-årig mand på knallert væltede. 67-årig mand på cykel ramt bagfra af bil. 20-årig mandlig fodgænger ramt af bil. 40-årig mand ramt af bil på landevej. Alle seks døde.

Bedre end i 1930erne

Trods den blodige afslutning på året går 2011 over i historien som det mindst blodige år i trafikken til dato. Ikke siden 1930erne, hvor bilkørsel var en hobby for en lille overklasse samt under besættelsen, har så få mennesker mistet livet i den danske trafik.

De foreløbige opgørelser – fra Vejdirektoratet og dagbladet Politikens løbende optælling – viser et tal omkring 213. Det er et dramatisk fald – 16 procent - i forhold til 255 i 2010, som også var rekordlavt historisk. I 2009 døde 303, så på blot to år har nedgangen været på 30 procent.

1.000 færre end i 1971

De 213 omkomne skal ses i forhold til det værste år i historien nemlig 1971, hvor 1.213 mennesker mistede livet på de danske veje. Dermed er der sket et fald på 82 procent på 40 år, selv om trafikken er flerdoblet i perioden.

Med tallet på lidt over 200 vil Færdselssikkerhedskommissionens ambitiøse mål fra 2006 om ved udgangen af 2012 at komme "under" 200 være tæt på at blive opfyldt. Det vil kræve et fortsat fald på seks procent.

Det blev ellers afskrevet som urealistisk af mange, da det blev vedtaget og i endnu højere grad, da udviklingen de efterfølgende år gik i stå.

Når det gælder antallet af tilskadekomne, er målet også inden for rækkevidde. Det hedder 3.950, og en direkte fremskrivning af de første 11 måneder af 2011 giver omkring 3.900 politiregistrerede tilskadekomne.

Stigning i nabolande

Mens de danske dødstal falder markant, er det i 2011 gået den modsatte vej i vore nabolande.

I Sverige viser det foreløbige tal 314 omkomne, en stigning på 18 procent fra 2010. Tallene fra Tyskland siger 3.910 trafikdøde, en stigning på seks procent.