FDM siger nej til ønsker om hjullåse

Kommuner vil have lov at fjerne ulovligt parkerede biler, hvis ejerne har ubetalte parkeringsbøder

Bilist

Bilister, der parkerer ulovligt og har ubetalte parkeringsbøder på samvittigheden, skal i højere grad risikere at få bilen konfiskeret.

Det mener både Københavns Kommune og Aarhus Kommune, der begge ønsker at få lov til at fjerne ulovligt parkerede biler, indtil ejeren har betalt sine parkeringsbøder til kommunen. Det kan bl.a. enten ske ved helt at fjerne bilen eller sætte en lås på hjulet.

I dag er det kun politiet, der har mulighed for at fjerne folks biler.

- Jeg vil mene, at hvis man parkerer ulovligt fire gange uden at have betalt p-afgifterne, skal fælden klappe. Så bliver bilen kørt væk, og så kan man hente den uden for byen, hvis man betaler sin regning, siger teknik- og miljøborgmester i København, Morten Kabell (EL) til Århus Stiftstidende.

FDM: Dårlig idé

Københavns Kommune afventer svar fra Justitsministeriet på muligheden for at overtage opgaven fra politiet med at fjerne biler. Aarhus kommune har ønsker i samme retning, da kommunen har 4.600 ubetalte p-bøder.

FDM ønsker ikke at holde hånden over parkeringssyndere, men er imod kommunernes ønske om at fjerne biler.

- Problemet er, at kommunerne oplever, at ubetalte parkeringsafgifter ikke inddrives, fordi SKATs inddrivelsessystem ikke virker optimalt. Man bør sætte ind og løse det problem i stedet for at lave en ordning, der potentielt kan ramme almindelige bilister, der uforvarende har parkeret ulovligt og fx har fået flere bøder for samme parkering, siger jurist i FDM, Dennis Lange.

Han understreger, at FDM ikke har interesse i at holde hånden over vaneforbryderne, der bevidst parkerer ulovligt og undlader at betale sine parkeringsafgifter.

Desuden har kommunerne mulighed for at henvende sig til politiet og bede om at få en bil fjernet.