To markante samarbejder er i gang mellem franske PSA – med Peugeot og Citroën – samt Toyota. Det ene er trillingerne C1, 108 og Aygo, det andet er en mellemstor varevogn.
Det sidste samarbejde stammer fra 2012, hvor Toyota af mangel på en europæisk varevogn indgik aftale med PSA om at sælge Expert/Jumpy i en Toyota-udgave kaldet Proace.Men samtidig aftalte de to koncerner, at arbejde sammen om en helt ny generation varevogn, hvor Toyota blev mere involveret.
Minibus vises først
Resultatet ses nu i form af personbilsudgaverne, som i alle tre versioner vises på Genève-udstillingen til marts og lanceres midt i 2016.
Toyotas minibus hedder Proace som den kommende varevogn, mens Citroëns hedder Spacetourer og Peugeots Traveller.Samme motorer
Bilerne har samme tekniske specifikationer inklusive motorer, men adskiller sig ved mindre forskelle i design.
Alle bilerne produceres på PSA Peugeot Citroen-fabrikken Sevelnord i Valenciennes, Frankrig.