Vi kører mere hensynsløst end tidligere, og der er brug for mere takt og tone i trafikken, mener kørelærere, der har svaret i undersøgelse foretaget for Seat.
- Vi har spurgt vores medlemmer, som er nogle af dem, der færdes mest i trafikken, om hvordan de oplever trafikken i dag i forhold til tidligere, siger René Arnt, landsformand i Dansk Kørelærer-Union.
- Svarene er ret markante og viser, at der er brug for, at vi sætter fokus på ordentlig opførsel i trafikken. Både for at gøre turen til en bedre oplevelse, men også fordi den aggressive kørsel er farlig, siger han.
Fagter og tegn, chikane og for kort afstand
To ud af tre kørelærere svarer i undersøgelsen, at deres medtrafikanter kører mere hensynsløst end tidligere. Kun knap syv procent mener, at vi kører mere hensynsfuldt end tidligere.
Det er især fagter og tegn, dytten, bevidst chikane, alt for kort afstand til den forankørende og manglende respekt for det gule og ikke mindst røde lys, kørelærerne oplever som et problem.
LÆS OGSÅ FDM-debat: Bliver du presset bagfra?
Ifølge undersøgelsen, som er en del af Seats trafikkultur-kampagne ”Kør smukt”, oplever over 90 procent af kørelærerne i nogen, høj eller meget høj grad, at medtrafikanter kører overfor gult og rødt lys. 98 procent siger, at medtrafikanter kører for tæt på, mens 60 procent mindst en gang om måneden oplever at blive bevidst generet i trafikken.
Unge mænd i byerne er værst
Kørelærerne synes, at det især er unge mænd i byerne, der opfører sig dårligt i trafikken.
Netop unge bilister får nu en ekstra god mulighed for at lære at køre pænt. En ny undervisningsplan er netop indført, og den lægger vægt på at lære kommende bilister at opføre sig ordentligt i trafikken.
Den indebærer i endnu højere grad end hidtil undervisning i at være positiv og hjælpsom i trafikken, ikke at lade sig hidse op og undgå risikoblindhed, som f.eks. ikke at køre for tæt på den forankørende eller beskæftige sig med andet end at køre bil.
LÆS OGSÅ: Motors store tema om trafikkultur