Nye typer hybrider har fart på

Trods hård beskatning af opladningshybrider har den nye type hybrid fået rimelig fat i Danmark. Toyota har samtidig godt gang i sine mere konventionelle hybrider.

Nyt om biler

VW har fået uventet stor succes med sin første opladningshybrid i Danmark. Næsten 200 eksemplarer af Golf GTE er købt siden lanceringen i foråret, heraf er ca. halvdelen leveret.

Hvis ellers den danske importør kan få biler nok, kan tallet for hele 2015, som altså kun er på ni måneder i denne sammenhæng, ende omkring 300 styks.

Opladningshybrider rammes generelt meget hårdt af det danske afgiftssystem, der lægger 180 procent afgift på den miljøvenlige teknik. De rene elbiler slipper indtil videre helt gratis.

Belønnes for langt på literen

Netop VW Golf GTE slipper dog ret nådigt, da bilen har en meget flot, officiel benzinøkonomi på 66,7 km pr. liter og derfor får et stort fradrag. Ca. 429.000 kr. kr. koster Golf GTE, som er en hurtig bil med samlet 204 hk.

SE OGSÅ: VW Golf GTE - den grønne GTI

Derimod må VW vente en rum tid med at teste, om Passat GTE kan gentage succesen i firmabilsklassen. Holland har fået stort set hele 2015-produktionen, da en afgiftsbegunstigelse af opladningshybrider her udløber til nytår. Passat GTE er derfor først i Danmark i begyndelsen af 2016.

BMW i3 mest populær med hjælpemotor

BMWs elektriske i3 har ligeledes succes i den særlige udgave med benzinhjælpemotor, der er en helt anden type hybrid end Golf GTE. Mens der i år er indregistreret 30 rent elektriske i3, er antallet af i3 REX med benzinmotor oppe på 63.

Mercedes-Benz har også store forventninger til C350e, der er en benzin-opladningshybrid med en beskatningsværdi på kun 519.000 kr. Bilen er dog først lanceret lige før sommerferien og er derfor ikke dukket rigtig op i registreringsstatistikken endnu.

Flere end 1.000 fra Toyota

Imens de nye opladningshybrider meget langsomt er ved at få fat, boomer Toyotas salg af de mere konventionelle hybrider. Salget i Danmark rundede i første halvår 1.000 hybridbiler, hvilket er en stigning på 50 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Yaris er den mest solgte med 628 fulgt af 408 Auris-modeller. Prius, som snart kommer i en ny generation, blev der kun indregistreret to af foruden en Prius Plus.