Suzuki vil være den praktiske mikro

Vrimlen af nye mikrobiler omfatter også Suzuki. Celerio skal fra nytår afløse Alto, der ikke har de smarte finesser som de europæiske nyheder, men skal sælges på at være den praktiske.

Nyt om biler

Suzuki Celerio blegner designmæssigt i sammenligning med de nye europæiske mikrobiler. Celerio skal i stedet sælges på det praktiske og den gode benzinøkonomi.
Suzuki Celerio blegner designmæssigt i sammenligning med de nye europæiske mikrobiler. Celerio skal i stedet sælges på det praktiske og den gode benzinøkonomi.
Suzuki siger snart farvel til Alto. Den udgår i løbet af efteråret og erstattes omkring nytår af Suzukis nye verdensbil, Celerio.

Den er som Alto en femdørs mikrobil, men er større end Alto. Med en akselafstand på 2,43 meter og en længde på 3,60 meter bliver Celerio en af de største og mest rummelige i klassen for 100.000 kroners biler.

Stort bagagerum

Bagagerummet er ret reelt med 254 liter, og en voksen sidder ok på bagsædet, viser Motors første inspektion på Genève-udstillingen.

Bagagerummet er et af Celerios trumfer. 245 liter kan der være i det meget reelle rum.
Bagagerummet er et af Celerios trumfer. 245 liter kan der være i det meget reelle rum.
Og netop det praktiske bliver bilens store salgsargument, siger presseansvarlige hos Suzuki i Danmark, John Mogensen. Han henviser til, at det betyder noget for de, der har en mikrobil som den eneste bil i husstanden.

Dertil kan lægges en benzinøkonomi, der formentlig vil blive den bedste i klassen med omkring 27 km pr. liter svarende til ca. 85 gram CO2.

Ny motor giver 27 km/l

Celerio vil kunne fås med samme trecylindrede, 1.0-motor som i Alto, hvor den yder 68 hk. Dertil kommer en helt ny og mere avanceret, ligeledes på 1,0 liter. Det er denne motor, der har den meget flotte brændstoføkonomi. Hvad den kommer til at yde, er uvist.

Førerpladsen er logisk, men også meget konventionel. Farvede pyntepaneler og en stor skærm mangler. En eftermonteret berøringsskærm skulle dog blive muligt.
Førerpladsen er logisk, men også meget konventionel. Farvede pyntepaneler og en stor skærm mangler. En eftermonteret berøringsskærm skulle dog blive muligt.

Se alle Genève-nyhederne på Motors særlige Genève-sektion

Platformen til bilen er helt nyudviklet. Det betyder dog ikke, at Celerio er helt med på moden med smart design, masser af farvemuligheder og en stor skærm integreret på instrumentbordet.

Nissan har hidtil haft en version af Alto kaldet Pixo. Den er nu trukket ud af Europa, og samarbejdet mellem Suzuki og Nissan er afsluttet.

Der er ingen medlinger om, hvorvidt og i givet fald hvordan, Nissan vil udfylde sit hul i den europæiske mikroklasse. En mulighed kunne være platformen fra Renault Twingo, men lige nu er der intet, der tyder på, at det er under opsejling.