Aarhus dropper p-mønter og billet

Bilister i Aarhus skal nu betale for parkeringen ved at registrere nummerpladen og betale med app eller kreditkort.

Bilist

Aarhus Kommune er netop færdig med at udskifte samtlige af byens 56 parkeringsautomater, så det nu er blevet nemmere at betale for sin parkering.

Når man har registreret sit kreditkort i automaten og tastet nummerpladen, kan man fortsætte uden at skulle tilbage til bilen med en p-billet. Til gengæld er møntindkastet forsvundet.

– Antallet af kontantbetalinger faldt støt, og kun hver ottende brugte mønter i vores automater. I en undersøgelse har vi spurgt, om det ville være et problem at fjerne muligheden for at bruge mønter, og her svarede folk nej. Siden de nye automater blev omtalt, har jeg kun modtaget to klager, forklarer Joshua Krogsager, teamleder for Parkering Aarhus.

Foruden kreditkort kan man også vælge at betale for parkeringen via app. Kommunen samarbejder med EasyPark, ParkPark og ParkMan.

LÆS MERE: Farvel til p-billetten i København

Ikke helt papirløst

Selv om automaterne ikke spytter billetter ud, er de ikke papirløse. Både når man registrerer bilen, og når man afslutter sin parkering ved at stikke sit kreditkort i automaten, får man en kvittering.

Den kan være nødvendig, men det virker ulogisk og spild af papir, at man ikke kan fravælge at få den udskrevet.

– Vi har besluttet, at kvitteringen skal printes ud hver gang, da det vil forlænge transaktionen med 15 sekunder, hvis folk skal til- eller fravælge den. Vi kæmper i forvejen med at få systemet til at køre hurtigere, og vi vil ikke have, at folk skal bruge mere tid på at parkere end højst nødvendigt, forklarer Joshua Krogager.

LÆS MERE: Betalingsparkering i Aarhus (eksternt link)