Trafiksikkerhed fortsætter optur

Antallet af trafikdræbte er rekordlavt efter årets første ni måneder. Men der kommer flere buler i bilerne.

Foto: Torben Arent
Bilist

Dødsulykker har der været mange af i oktober. Alene i skolernes efterårsferie skete der mindst syv ulykker med dødelig udgang.

Der går endnu flere uger, inden antallet af omkomne og kvæstede i den danske trafik i hele oktober er gjort op, men statistikken for de første tre kvartaler ser opmuntrende ud.

110 trafikdræbte i år

Antallet af trafikdræbte i årets ni første måneder er 110, og det er et markant fald på 17 procent fra de 132, der mistede livet i samme periode i fjor. Og 2014 blev et godt år for trafiksikkerheden.

Når det gælder tilskadekomne, som politiet har fået kendskab til, er tallet uforandret fra 2014 til 2015.

Flere buler i bilerne

Antallet af uheld kun med buler i bilerne er derimod steget seks procent. I fjor var der 5.706 uheld med kun materielskade, mens det i år er vokset til 6.074, oplyser Vejdirektoratet.