Logo

Elbiler giver brændstofbiler baghjul i ny grøn test

Nyheder

Nyt om trafik og biler

30. november 2020

Ny Green NCAP-test

Foto: Green NCAP

Af FDM

Der er topkarakter til elbilerne i ny Green NCAP-test af bilers klima- og miljøaftryk, der viser stor forskel på, hvor grønne biler er. Testen er en god guide til grønt bilvalg, mener FDM.

Elbilerne er - igen - klassens duks i årets første test fra Green NCAP, der tæller hele 24 biler. Testen af bilers klima- og miljøaftryk blev lanceret sidste år, og er et samarbejde mellem de europæiske bilklubber, EU og en række europæiske myndigheder.

Målsætningen er at give forbrugerne et enkelt overblik over, hvor grønne bilerne er. Det sker med en stjernevurdering fra 1-5, helt som det kendes fra Euro NCAP’s sikkerhedstest. Dog tildeler Green NCAP også halve stjerner.

Af de 24 biler er det testens to elbiler, Hyundai Kona og Renault Zoe, der klarer sig bedst. Begge får fem grønne stjerner, mens testens ti dieselbiler svinger mellem halvanden og tre stjerner. Heller ikke nogen af de otte benzinbiler klarer sig til mere end tre Green NCAP-stjerner.

Hyundai Kona Green NCAP

Hyundai Kona var en af testens to elbiler. Begge biler klarede som de eneste testen til fem Green NCAP-stjerner. (Green NCAP)

Elbiler er det grønneste valg

”Det overrasker ikke, at elbiler, som ikke har nogen udledning under kørsel, klarer sig bedst. Ser man på testens øvrige biler, forholder det sig anderledes. Flere af de nyeste dieselbiler fremhæves ganske vist for en minimal udledning af skadelige stoffer som NOx’er og partikler. Til gengæld har de en dårlig energieffektivitet og høj udledning af drivhusgasser. Ligesom benzinbilerne betyder det, at de har et pænt stykke op til elbiler, som er det grønneste valg,” siger FDMs repræsentant i Green NCAP, Lone Otto.

Green NCAP tester både bilerne i laboratorier og i virkelig trafik samt ved forskellige temperaturer, da det også har betydning for bilernes udledning. Samlet giver det et meget præcist billede af bilernes miljøegenskaber.

Læs også: Nyt mærke skal guide bilkøbere til grønne biler

Nyt krav: ingen udledning

”Meningen er dog, at Green NCAP løbende skærper sin test. Det er allerede sket, da man i år blandt andet har indført en ny selvstændig kategori, ’Greenhouse Gas Index’, der vægter bilernes udledning af forskellige drivhusgasser højere end sidste år. Derudover har man ændret måden, udledningen af skadelige stoffer som NOx og kulbrinter, det såkaldte ’Clean Air Index’, måles på,” siger Lone Otto, og tilføjer:

”Med Green NCAP’s skrappere krav, er der nu en nultolerance i forhold til bilers udledning. Det betyder, at fossilbiler aldrig vil klare sig lige så godt som nulemissionsbiler som elbiler. Også selvom flere nye diesel- og benzinbiler faktisk har minimeret deres udledning af skadelige stoffer markant.”

Læs også: Dieselbil ligeså ren som elbil i ny test

Green NCAP-test af Mercedes-Benz C-klasse

Selvom de fleste bilproducenter har fået godt styr på udledningen af skadelige stoffer, har fossilbiler stadig et stykke op til elbiler. Testen af Mercedes-Benz C-klasse viste dog, at udledningen er faldet markant. (Foto: Green NCAP)

Test af hele bilens livscyklus

Ændringerne i årets test betyder, at man ikke kan sammenligne Green NCAP-stjerner på tværs af årgangene.

Det er tanken at forfine Green NCAP-testen, så den også tager brændstof- og elproduktionen med i testen og på længere sigt hele bilens livscyklus fra produktion over brug til skrot. Det vil give et mere nuanceret billede.

Læs også: Diesel er blevet stueren

Sådan klarede bilerne sig:

Bil
Brændstof
Stjerner
Hyundai Kona
El
5,0
Renault Zoe R110 Z.E. (41 kWh)
El
5,0
Toyota C-HR 1.8 Hybrid
Benzin/Hybrid
3,5
Mercedes-Benz C 220d 9G-Tronic
Diesel
3,0
Peugeot 2008 1.2 PureTech 110
Benzin
3,0
Peugeot 208 1.2 PureTech 100
Benzin
3,0
Renault Captur TCe 130
Benzin
3,0
Renault Clio TCe 100
Benzin
3,0
Seat Ibiza 1.0 TGI
Naturgas (CNG)
3,0
VW Polo 1.0 TSI
Benzin
3,0
BMW 320d
Diesel
2,5
Dacia Duster Blue dCi 115 2WD
Diesel
2,5
Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid
Benzin/Hybrid
2,5
Nissan Qashqai 1.3 DIG-T
Benzin
2,5
Peugeot 3008 1.5 BlueHDI 130
Diesel
2,5
Suzuki Vitara 1.0 Boosterjet
Benzin
2,5
VW Passat 2.0 TDI DSG
Diesel
2,5
Audi A4 40 g-tron S tronic
Naturgas (CNG)
2,0
Jeep Renegade 1.6 Multijet
Diesel
2,0
Mazda CX-5 SKYACTIV-G 165
Benzin
2,0
Kia Sportage 1.6 CRDi 136 AWD
Diesel
1,5
Mercedes-Benz V 250d 9g-tronic
Diesel
1,5
Opel Zafira Life S 2.0 Diesel
Diesel
1,5
VW Transporter 2.0 TDI
Diesel
1,5