Den hollandske producent af meget dyre sportsvogne, Spyker NV, er gået konkurs. 16 dage efter at en hollandsk ret godkendte en betalingsstandsning, er nichemærket 18. december erklæret konkurs, da firmaet ikke kunne skaffe den nødvendige, midlertidige finansiering.
I november blev Spyker smidt ud fra sin fabrik, da firmaet var langt bagud med huslejen.
Lille Spyker købte store Saab
Spyker blev grundlagt i 2000 af Victor R. Muller, der stadig er firmaets administrerende direktør. Den markante Muller og Spyker kom for alvor i medierne, da Spyker købte Saab af General Motors i et forsøg på at drive det svenske mærke videre.
Victor Muller blev bestyrelsesformand for det nye Saab og kæmpede længe for at holde gang i Saab og skaffe ekstra kapital, angiveligt fra Kina. Men pengene kom aldrig, og Saab Automobile gik konkurs.
Nu ser det ud til, at det mislykkede Saab-eventyr har trukket Spyker med ned.
Muller giver ikke op
Victor Muller har dog ikke tænkt sig at give op, siger han.
- Ingen af de ambitioner, vi havde, da vi grundlage Spyker for 15 år siden, er forsvundet på grund af dagens afgørelse, siger han i en pressemeddelelse.
- Jeg vil ubønhørligt stræbe efter at genoplive Spyker så hurtigt som praktisk muligt, og hvis det lykkes for os, er vort mål at slutte os sammen med en producent af elektriske fly og udvikle revolutionerende, eldrevne Spyker-biler, lyder hans vision.