Den internationale biludstilling i Tokyo har netop slået dørene op i et nyt udstillingskompleks, som er bygget på inddæmmet land i den sydlige ende af byen.
Om fem år skal bygningerne indgå i sportsfaciliteterne, når Tokyo byder ind til De olympiske Lege, men lig nu er det biler, der skal sætte rekorder. Og med mere end en snes verdenspremierer er der lagt op til en spændende udstilling.
En af de mindste
Tokyo-udstillingen er arealmæssigt en af de mindste biludstillinger, der kan bryste sig af prædikatet ”international udstilling”, men derfor er det ikke en af de mindst vigtige.
Tværtimod er den japanske bilindustri igen ved at finde fodfæste, og det er interessant at se, hvordan de små, uafhængige japanske fabrikker som Mazda, Suzuki og Subaru blomstrer og gør deres bedste for at stjæle rampelyset fra de store spillere.
Mange europæiske mærker
At det japanske bilmarked er interessant for europæiske fabrikanter, er også tydeligt: alle de tyske premiummærker er på plads ligesom Peugeot, Citroën, DS, Renault, Fiat, Alfa Romeo og Jeep, og det vidner om, at de europæiske fabrikker ikke udelukkende har fokus på Kina, når blikket rettes østover.
Til gengæld er det påfaldende, at hverken kinesiske eller koreanske bilfabrikker ulejliger sig med at stille op i Tokyo – det slag er nok tabt på forhånd.
Motor har været på plads i Tokyo gennemgå både de vigtige nyheder og udstillingens finurligheder her.
Se Motors biltekniske redaktørs give en analyse af de nye trends:
Klumme: nye vinde fra øst
Læs alle nyhederne her
Nyeste visioner fra de japanske bilmærker:
Suzuki Ignis vender tilbage
Mazdas wankel-vision er showets stjerne
Nissan GT-R går fra pc til virkelighed
Mitsubishi offroader bliver helt elektrisk
Forsmag på næste Impreza
Subaru Viziv med mere autonomi
Fremtiden inden for brintbiler:
Den fjerne fremtids brintbil
Honda er klar til brint-epoken
Japanske rariteter:
Klassisk japansk sportsvogn genopstår - måske
Daihatsu dominerer i småtingsafdelingen
Japansk specialitet: forstå din bil!
Se fremtidens brintbil i denne video: