Hemmelighedskræmmeriet er ved at være slut. Volvo præsenterer sin kompakte XC40 sidst i september forud for salgsstarten sidst på året, og nu varmer mærkets PR-maskine op ved at udsende små lunser af den vigtige nyhed.

Eneste ’rigtige’ billede af XC40s udvendige design er et ’luftfoto’ taget fra bilens skærm, hvor parkeringsassistenen giver et forrygende helikopter-vue.
Traditionelle dørgreb
Man får en fornemmelse af den skulpturerede motorhjem, og baglygter der ser ud til være boomerang-formede ved både at gå op langs bagruden og strække sig hen langs bilens sider.

Desuden kan man se, at bilen – heldigvis for anvendeligheden – har fået traditionelle dørgreb på bagdørene. Koncept-forløberen havde skjulte greb højt oppe i Alfa Romeo-stil.
Førerplads som de store modeller
Et delvist computerskabt billede af kabinen viser, at XC40 har Volvos efterhånden velkendte store trykskærm til betjening af næsten alle sekundære funktioner. Instrumenthuset er digitalt med klassisk layout.

Volvo siger, at der er gjort ekstra meget ud af at give god fralægsplads ved forsæderne – baseret på kundeinterviews over hele kloden. Ønskerne var alle steder de samme. Der skulle – næppe overraskende – være masser af plads til de dagligdags ting.
Flere pladser til laptop
Telefonen får et godt sted med trådløs ladning, kopholderne kan rent faktisk bruges som kopholder, der er særlig plads til betalingskort, store rum under begge sæder har plads til bl.a. en bærbar pc, og ved handskerummet er der kroge, så små indkøbsposer og poser med take away-mad ikke vælter. Under midterarmlænet er der plads til en lille skraldespand.
Højttalerne i dørene er erstattet af en luftkølet subwoofer i instrumentbordet, så dørrummene er så store, at de kan rumme en pc, en laptop eller to flasker.

'Bankboks' under gulvet
Bagagerummet byder på flere rumopdelinger, og under gulvet kan der være en aflåselig opbevaringsboks. Bagsæderyglænet kan foldes ned ved tryk på en knap og skulle give et helt plant gulv.
XC40 bliver første model på Volvo-Geelys CMA-platform, udviklet til kompakte og små modeller. Koncernens Lynk & Co-mærke lancerer meget snart to modeller på samme platform, der også skal benyttes af Geely-mærket.