Det rene luft som drivmiddel er en teknik, som både Peugeot og Citroën arbejder mere og mere intensivt på.
Et nyt resultat af bilmærkernes udvikling ses på årets biludstilling i Paris, hvor Peugeot fremviser konceptet 208 Hybrid Air 2L. 50 km pr. liter – og vel at mærke på benzin – er brændstoføkonomien i eksperimentalbilen.
Tanken fyldes på 10 sekunder

SE OGSÅ: Citroën vil køre 50 km pr. liter
Peugeot siger, at projektet er defineret ved, at det skal være realistisk muligt og økonomisk overkommeligt at fremstille teknologien i masseproduktion i 2020.
Citroën og Renault på samme spor
Citroën har inden for samme franske udviklingsprojekt med de tre franske bilmærker og andre firmaer udviklet en lignende C4 Cactus med samme brændstoføkonomi, mens Renault fremviser en konceptbil, der nærmer sig de 100 km pr. liter.
SE OGSÅ: Renault hopper på hybridvognen
Et overvågningssystem vælger, hvilken energitype, der giver 208 Hybrid Air 2L bedste effektivitet under forskellige kørselsforhold. Ved bykørsel kan bilen på kortere strækninger køre på komprimeret luft alene. På landevej vil hybridbilen typisk køre på kun benzin, mens kombinationen af luft og benzin især bruges i overgangsfaser som start og acceleration.
100 kg fjernet
Ud over den helt særlige motorteknik har Peugeot fokuseret på at reducere vægten på 208 yderligere, og det er lykkedes at skære 100 kg af vægten. Foruden stål er der brugt aluminium og blandingsmaterialer samt udviklet nye samleteknikker.