Spørgsmål og svar om nummerplader

15. november 2015 trådte loven om fastgørelse af nummerplader i kraft. Nu skal skal alle person- og varebiler have deres nummerplader fastgjort. FDM har samlet nogle af de hyppigst stillede spørgsmål om fastgøring af nummerplader, og bringer her svarene.

Viden

FDM modtager løbende spørgsmål om montering af nummerplader. Herunder er samlet en række af disse spørgsmål og svar.

Skal nummerpladerne skrues på eller kan man nøjes med fx lim?

Svar: Nummerpladen skal være skruet på efter en af lovens beskrevede metoder fx. med minimum to skruer eller bolte, der skal have en fastsiddende hætte i samme farve som nummerpladen. Læs mere om lovens krav og metoder.

Guide: Skru selv nummerpladerne fast

Må man bruge mere end to skruer eller bolte?

Svar: Der må gerne bruges flere skruer eller bolte, men det må ikke gå ud over nummerpladens læsbarhed. Alle skruer eller bolte skal være monteret med en fastsiddende plastikhætte i nummerpladens farve.

Skal gule plader og papegøjeplader fastmonteres?

Nummerplader på person- og varebiler op til 3500 kg skal være fastmonteret. Det gælder derfor også gule plader og papegøjeplader.

Hvor får man fat i skruerne og hætterne?

Svar: FDM udleverer skruer og hætter til medlemmer på FDMs testcentre. Alternativt kan du få skruer og hætter på en af SKATs nummerpladeekspeditioner. Det er også muligt at købe skruesæt i en række butikker med biludstyr.

FDM testcenter

Må man bruge popnitter i stedet for skruer og bolte?

Svar: Ja, det må du gerne. SKAT har godkendt en række forskellige metoder til at fastgøre nummerplader. Se de godkendte metoder på SKAT's hjemmeside.

Godkendte metoder til fastgørelse af nummerplade

Hvor stor er bøden for ikke at skrue nummerpladen fast? 

Svar: Bødetakster er 1000 kr. Der er tale om en samlet bøde uanset antallet af ikke-fastgjorte nummerplader på bilen.

Læs også: Bøder for løse nummerplader

Kontrolleres nummerpladen til syn?

Svar: Ja, fastgørelsen er en del af synskravene. Hvis nummerpladen ikke er fastgjort eller fastgørelsen ikke lever op til lovens krav, så kan bilen kun betinget godkendes til syn.

Skal nummerpladen fastgøres på MC og påhængskøretøjer?

Svar: Nej, der er ikke krav om, at nummerplader på motorcykler, knallerter, trailere og campingvogne skal fastgøres med skruer og plastikhætte. Der er dog krav om, at disse nummerplader skal være "solidt monteret på dit køretøj".

Den såkaldte 3. nummerplade til fx cykelbom, skal heller ikke fastgøres med skruer.

Nummerplader fra før 1. april 1976 og historiske nummerplader er fritaget for at opfylde kravene. De skal fastgøres på en måde, der passer til køretøjet.

Se også: Bekendtgørelse om fastgørelse af nummerplade (§69)