FDMs repræsentantskab

FDM er en forening, hvis øverste myndighed er repræsentantskabet med medlemsvalgte repræsentanter fra hele landet.

FDM er en forening, hvis øverste myndighed er repræsentantskabet med medlemsvalgte repræsentanter fra hele landet.
Fotograf:

Foto

FDM
Viden

Hvad laver repræsentantskabet?

Repræsentantskabets rolle er at godkende årsrapport og vedtægtsændringer samt vælge revisor på det årlige repræsentantskabsmøde. Repræsentantskabet har ligeledes mulighed for at komme med forslag til repræsentantskabsmødets dagsorden.

Læs mere: FDMs repræsentantskabsmøder

Repræsentantskabets 10 kredse afholder kredsmøder, hvor repræsentantskabsmedlemmerne vælger en kredsformand, der indgår i FDMs bestyrelse. Bestyrelsen består af kredsformændene fra hver af kredsene og to repræsentanter for FDMs medarbejdere.

Desuden afholder kredsene lokale kredsmøder, hvor repræsentantskabet kan drøfte idéer og komme med input til bestyrelsen.

Læs mere: Se oversigten over FDMs kredse og lokalområder 

Læs mere: FDMs repræsentantskabsvalg

Læs mere: Sådan stiller du op til FDMs repræsentantskab

Vil du vide mere om repræsentantskabet og dets rolle i FDM?

... så find din kredsformand i oversigten herunder og tag kontakt.

 KREDS 1

 KREDS 2

Lokalområde 1
Københavns Kommune og Grønland


Søren Gudbjerg (kredsformand)
Borghaven 38
2500 Valby

René Honoré
Ribegade 17, 1. th. 
2100 København Ø 

Michael Knop
Pilestræde 45, 5. sal
1112 København K

2 vakante pladser

Lokalområde 2
Dragør og Tårnby Kommuner

1 vakant plads

Lokalområde 3
Frederiksberg Kommune


Christian Murmann
Edvard Glæsels Vej 1
2000 Frederiksberg

1 vakant plads

Lokalområde 4
Bornholms Regionskommune og Christiansø


Kim Kettner (suppleant)
Askeløkken 5
3700 Rønne

Lokalområde 5
Færøerne


Bergur Godtfred
Breidablik 2 B
F0-100 Tórshavn

Lokalområde 6
Lyngby-Tårbæk og Gentofte Kommuner


Bent Jespersen 
Sponnecksvej 13B 
2820 Gentofte

Henrik Eugéne Darville (suppleant)
Hviegårdsparken 101
2800 Kgs. Lyngby

Anders Mølløw Jensen
Hjortekærsvej 172A
2800 Kgs. Lyngby

Lokalområde 7
Rudersdal og Hørsholm Kommuner


Torben Weber Andersen (kredsformand)
Rude Vang 40
2840 Holte

Jens Juel Thiis
Kikhanebakken 4
2840 Holte

Lokalområde 8
Gladsaxe, Ballerup og Herlev Kommuner


Lars Egede Franyó
Herlev Hovedgade 186B
2730 Herlev

Nicolai Geslau
Knuds Alle 28
2800 Kgs. Lyngby 

1 vakant plads

 KREDS 3

 KREDS 4

Lokalområde 9
Hvidovre, Rødovre, Glostrup og Brøndby Kommuner


Ina-Maria Nielsen (kredsformand)
Nyvej 21, 1. th.
2600 Glostrup

Karl-Erik Høholt Jensen (suppleant)
Strandbovej 46
2650 Hvidovre 

Svend Carstensen
Rødovrevej 19
2610 Rødovre

Lokalområde 10
Høje Tåstrup, Albertslund, Ishøj og Vallensbæk Kommuner


Poul Pabian
Syvhøjvænge 217
2625 Vallensbæk

1 vakant plads

Lokalområde 11
Roskilde og Lejre Kommuner


René Rhodin Erichsen
Dronning Margrethesvej 18C
4000 Roskilde

Torben Greve
Pilestykket 5, Svogerslev
4000 Roskilde

1 vakant plads

Lokalområde 12
Greve, Solrød, Køge og Stevns Kommuner


Stig Hoffmann Johansen
Skolevej 14
4622 Havdrup

Svend Heiselberg
Højmarksvej 8
2690 Karlslunde

Flemming Tholstorf
Toftholmsvej 17
2690 Karlslunde

Lokalområde 13
Helsingør, Fredensborg, Allerød og Hillerød Kommuner


Torkil Hattel (kredsformand)
Kirsebærhaven 12
3480 Fredensborg 

Ulf Steiness
Odinshøjvej 29
3140 Ålsgårde

Henrik Gunst Smith
Kildedalen 70
3400 Hillerød

1 vakant plads

Lokalområde 14
Halsnæs, Frederikssund og Gribskov Kommuner


Morten Johan Lintrup
Uffesvej 9
3600 Frederikssund

Susanne Stokkebro Bech
Dådyrvej 113
4050 Skibby

1 vakant plads

Lokalområde 15
Furesø og Egedal Kommuner


Trine Lengård Hansen
Fugleøjevej 6
3670 Veksø

Jens Kristian Juul-Zeuthen (suppleant)
Harmonivej 13
3650 Ølstykke

KREDS 5

KREDS 6

Lokalområde 16
Holbæk, Kalundborg og Odsherred Kommuner


Lars Aagard (suppleant)
Stjernedalen 3
4300 Holbæk

Kim Madsen
Vallestrupvejen 13
4300 Holbæk

Søren Klarskov
Klerkevej 5
4300 Holbæk

Lokalområde 17
Slagelse, Næstved, Sorø og Ringsted Kommuner


Helle Jürgensen
Felixvej 3, Slots Bjergby
4200 Slagelse

Claus Würtzen
Skytteengen 21
4230 Skælskør

Lotte Lindahl Andreasen
Frederiksvej 12
4180 Sorø

1 vakant plads

Lokalområde 18
Faxe, Vordingborg, Guldborgsund og Lolland Kommuner


Steen Torp-Hansen (kredsformand og formand)
Rosagervej 28
4720 Præstø

Dorte Larsen
Bruntoftevej 1, Sørup
4863 Eskilstrup

1 vakant plads

Lokalområde 19
Odense, Nordfyn og Kerteminde Kommuner


Erling Uhrbrand Jensen
Fredensgade 27
5000 Odense C 

E. Brix Jørgensen
Blåklokkevej 21
5250 Odense SV 

Peter Juel Thiis Knudsen
Ølstedgårdvej 37
5230 Odense M

Keld Andersen (suppleant)
Odense Gråbrødre Plads 1, 1 - 28
5000 Odense C

Lokalområde 20
Middelfart og Assens Kommuner


Ole Gundersen
Pilehaven 2
5610 Assens

Søren Ditlev Jensen
Kildevænget 2
5610 Assens

Lokalområde 21
Svendborg, Nyborg, Langeland, Faaborg-Midtfyn og Ærø Kommuner


Michael Mathiesen
Granvej 133
5540 Ullerslev 

Finn Boye Kristensen (kredsformand) 
Mellemvej 35 
5700 Svendborg

 

KREDS 7

KREDS 8

Lokalområde 22
Aarhus Kommune


Michael Flintholm
Lobeliavej 1
8541 Skødstrup

Bertel Bang
Toftesvinget 22
8250 Egå

Tonny Laursen
Børupvej 331
8310 Tranbjerg

2 vakante pladser

Lokalområde 23
Odder, Skanderborg og Samsø Kommuner


Thomas Bang Jeppesen (kredsformand)
Agerhønebakken 30
8660 Skanderborg

1 vakant plads

Lokalområde 24
Silkeborg og Faverskov Kommuner


René Møller Jensen
Buskelundtoften 32
8600 Silkeborg

2 vakante pladser

Lokalområde 25
Syddjurs og Norddjurs Kommuner

Niels Raasted (suppleant)
Bakkehegnet 40
8400 Ebeltoft

Lars Hesselø
Møgelbjerg 39
8500 Grenå



 

Lokalområde 26
Holstebro, Viborg, Struer og Lemvig Kommuner


Martin Lundsager
Allegade 7
7600 Struer

Kjeld Nedergaard Hansen
Søhusvej 41
7660 Bækmarksbro 

Johnni Bager
Liseborg Bakke 15
8800 Viborg

Lokalområde 27
Herning, Ringkøbing-Skjern og Ikast-Brande Kommuner


Niels Jørn Jeppesen
Højager 3
7490 Aulum 

Henrik Egetoft Pedersen (suppleant)
H. C. Ørsteds Vej 34 
7400 Herning

Lokalområde 28
Skive, Thisted og Morsø Kommuner


Poul Erik Jørgensen (kredsformand)
Kærmindevej 6
7800 Skive 

Torben Skovgård Nielsen
Trapsandevej 86
7700 Thisted

Lokalområde 29
Hedensted og Horsens Kommuner


Henning Barsøe
Violvej 176
8700 Horsens

1 vakant plads

Lokalområde 30
Vejle Kommune


Thomas Sindberg Martinsen
Niels Kjeldsensvej 31
7323 Give 

Christian Hørby Jensen
Ridefogedvej 3 
6040 Egtved

KREDS 9

KREDS 10

Lokalområde 31
Frederikshavn, Hjørring, Læsø og Brønderslev Kommuner


Søren Bach
Søndervang 20
9800 Hjørring

Torben Egebo
Ørnevej 8
9800 Hjørring

Jes Møller Christensen
Mossøparken 10
9700 Brønderslev

Lokalområde 32
Jammerbugt og Aalborg Kommuner


Jørgen Maibom (suppleant)
Møllevænget 18
9430 Vadum

Kristian Bengaard
K. E. Færgemanns Vej 20
9000 Aalborg

Henrik Højlund Larsen
Hellevej 4
9230 Svenstrup J

Johnny Kristensen
Venusvej 5
9200 Aalborg
 
Lokalområde 33
Mariagerfjord, Randers, Vesthimmerland og Rebild Kommuner


Lars Germann (kredsformand)
Egevangen 8
8900 Randers 

Claus Brink
Teglvænget 92, Als
9560 Hadsund

1 vakant plads

Lokalområde 34
Esbjerg og Fanø Kommuner
 

Henning Balle (kredsformand)
Kapelvej 3 
6720 Fanø

Willi Weber
Linde Allé 2
6760 Ribe

Lokalområde 35
Tønder Kommune
 

Hjalmar Nielsen
Carstensgade 79
6270 Tønder

Lokalområde 36
Varde, Billund og Vejen Kommune


Brian Thøgersen (suppleant)
Åglimt 1 A
7200 Grindsted

Christian Juhl Pedersen
Trøllundvej 11
7250 Hejnsvig

Lokalområde 37
Sønderborg Kommune


Ernst Kold 
Ravnskobbel 4, Stovgaard 
6400 Sønderborg 

Lokalområde 38 
Haderslev og Aabenraa Kommune


Morten Dahl Rask
Rugbjergvej 7, Rugbjerg
6230 Rødekro

1 vakant plads

Lokalområde 39 
Fredericia Kommune

Adam Eggert
Vejrmosegårds Allé 2
7000 Fredericia

Lokalområde 40
Kolding Kommune


Keld Nielsen
Spurvevej 4, Vester Nebel
6040 Egtved

Peter Ubbe
Degnevænget 15
6000 Kolding