Valg til FDMs repræsentantskab

Viden

Her kan du læse om efterårets repræsentantskabsvalg 2018 og se resultatet af repræsentantskabsvalget i 2017.

Der er valg til FDMs repræsentantskab 1.-14. oktober hvert år.
Fotograf:
Foto
FDM

I henhold til FDMs vedtægter skal der d. 1.-14. oktober hvert år være repræsentantskabsvalg.

Læs mere: FDMs repræsentantskab

Læs mere: Sådan stiller du op til valg

Valg 2018

I efteråret 2018 er der valg i kreds 1 (lokalområder 1-5) og kreds 10 (lokalområder 34-40).

Kreds 1

Lokalområde 1: Københavns Kommune og Grønland (5 pladser)
Genopstiller: René Honoré, Michael Knop, Søren Gudbjerg

Lokalområde 2: Dragør og Tårnby kommuner (1 plads)

Lokalområde 3: Frederiksberg Kommune (2 pladser)
Genopstiller: Christian Murmann

Lokalområde 4: Bornholms Regions-kommune og Christiansø (1 plads)
Genopstiller: Kim Kettner

Lokalområde 5: Færøerne (1 plads)
Genopstiller: Bergur Godtfred

Kreds 10

Lokalområde 34: Esbjerg og Fanø kommuner (2 pladser)
Genopstiller: Henning Balle, Willi Weber

Lokalområde 35: Tønder Kommune (1 plads)
Genopstiller: Hjalmar Nielsen

Lokalområde 36: Varde, Billund og Vejen kommuner (2 pladser)
Genopstiller: Brian Thøgersen

Lokalområde 37: Sønderborg Kommune (1 plads)
Genopstiller: Ernst Kold

Lokalområde 38: Haderslev og Aabenraa kommuner (2 pladser)
Genopstiller: Morten Dahl Rask

Lokalområde 39: Fredericia Kommune (1 plads)
Genopstiller: Adam Eggert

Lokalområde 40: Kolding Kommune (2 pladser)
Genopstiller: Torben Birkelund Damsø, Peter Ubbe

Læs mere: Oversigt over kredse og lokalområder

Resultat af repræsentantskabsvalget 2017

I 2017 var der valg i repræsentantskabskredsene 5 (lokalområde 16-18) og 7 (lokalområde 22-25).

Fredsvalg

Både i kreds 5 og 7 var der ved opstillingsfristens udløb den 1. september 2017 kl. 12:00 ikke anmeldt flere kandidater, end der var ledige pladser, og der blev konstateret fredsvalg. Alle kandidater i lokalområderne 16-18 og 22-25, der havde tilkendegivet ønske om genopstilling jf. vedtægterne, blev derfor genvalgt. Desuden blev der valgt 2 nye kandidater ind i repræsentantskabet: 1 i kreds 5 og 1 i kreds 7, og 1 kandidat udtrådte af repræsentantskabet.

Valgperiode og repræsentantskabssammensætning

Valgperioden er gældende fra 16. oktober 2017 – 15. oktober 2021, og repræsentantskabet i kreds 5 og 7 vil i denne periode have følgende sammensætning:

KREDS 5

Lokalområde 16: Holbæk, Kalundborg og Odsherred kommuner

Kim Madsen, Lars Aagaard og Søren Klarskov

Lokalområde 17: Slagelse, Næstved, Sorø og Ringsted kommuner

Helle Jürgensen, Claus Würtzen og Lotte Lindahl Andreasen – 1 ledig plads

Lokalområde 18: Faxe, Vordingborg, Guldborgsund og Lolland kommuner

Steen Torp-Hansen og Dorte Larsen – 1 ledig plads

KREDS 7

Lokalområde 22: Århus kommune

Michael Flintholm, Bertel Bang og Tonny Laursen – 2 ledige pladser

Lokalområde 23: Odder, Samsø og Skanderborg kommuner

Thomas Bang Jeppesen – 1 ledig plads

Lokalområde 24: Silkeborg og Farvskov kommuner

Helle Toft Hansen og René Møller Jensen – 1 ledig plads

Lokalområde 25: Syddjurs og Norddjurs kommuner

Niels Raasted og Lars Hesselø

 

I oversigten nedenfor kan du se, hvornår der er repræsentantskabs- og kredsformandsvalg i din kreds.

Valgturnus

 

Repræsentantskabs-
medlemmer

Kredsformand
og suppleant

2018

1 + 10

1 + 10 & 4 + 6 + 9

2019

2 + 3 + 8

2 + 3 + 8 & 5 + 7

2020

4 + 6 + 9

4 + 6 + 9 & 1 + 10

2021

5 + 7

5 + 7 & 2 + 3 + 8

2022

  1 + 10

1 + 10 & 4 + 6 + 9

 

Af
FDM
FDM